227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

721

Uroczysty Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się na placu Kościuszki.

W dniu 3 maja 2018 r. w wielu miejscowościach województwa łódzkiego odbyły się obchody upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, w których udział wzięły wojskowe asysty honorowe z jednostek wojskowych 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Główne uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim poprzedziła Msza Święta w Sanktuarium św. Antoniego. W tegorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, zaproszeni goście, w tym przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Po mszy świętej, uczestnicy uroczystości wraz z kompanią honorową wystawianą przez 7 batalion kawalerii powietrznej przemaszerowali na plac Kościuszki, gdzie meldunek o gotowości pododdziałów dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej pułkownikowi Adamowi Marczakowi złożył dowódca uroczystości major Marcin Bańkowski.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, Hymn RP odegrała orkiestra dęta ochotniczej straży pożarnej ze Smardzewic. Następnie został odczytany Apel Pamięci poświęcony twórcom i uczestnikom majowej konstytucji oraz oddano salwę honorową. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Kawalerzyści uświetnili swoją obecnością również uroczystości w Opocznie, Koluszkach, Łęczycy, Uniejowie, Łodzi, Rawie Mazowieckiej oraz Piotrkowie Trybunalskim.

  ***

  Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Zdjęcia: szer. Marta Grabalska