Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

220

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Dziś obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Na pierwszych flagach i sztandarach widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792.

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919, kolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980.

2 maja na pl. Kościuszki władze miasta i powiatu, dowództwo i żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, harcerze, strzelcy, uczniowie i nauczyciele z tomaszowskich szkół oraz mieszkańcy naszego miasta oficjalnie obchodzili Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczyście odegrano Hymn i podniesiono flagę. Wszyscy zgromadzeni, mogli również posłuchać o historii flagi i barwach narodowych. Na koniec udekorowano uczestników uroczystości „biało-czerwonymi” wstążkami i okolicznościowymi butonami i wykonano wspólną, pamiątkową fotografię uczestników uroczystości i mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego.

Źródło: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego