Policjanci włączyli się w realizację Tomaszowskiego Forum Trzeźwości

574

Od 18 maja do 26 maja 2018 r. na terenie Tomaszowa Mazowieckiego odbywać się będzie Tomaszowskie Forum Trzeźwości ph. „ Mocni Niepodlegli”. Tomaszowscy policjanci nie tylko uczestniczą w prewencyjnym zabezpieczaniu towarzyszących mu imprez, ale także aktywnie włączają się w akcje związane z powyższym przedsięwzięciem. Funkcjonariusze będą na piknikach, festynach i warsztatach, będą przypominać o bezpieczeństwie. 24 maja 2018 r. o g. 17:00 zagrają mecz ramię w ramię z innymi służbami mundurowymi.

20 maja 2018 roku lokalne społeczeństwo mogło skorzystać z atrakcji jaką przygotowali tomaszowscy policjanci. Podczas happeningu zorganizowanego na Placu Kościuszki uczestnicy mieli możliwość poznania z bliska sprzętu policyjnego oraz codziennej pracy stróżów prawa. Można było sprawdzić jak zmienia się obraz rzeczywistości idąc w alkogoglach po specjalnie przygotowanym do tego celu torze przeszkód.

Pamiętajmy, że kierowanie po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu może kosztować nas lub innych uczestników ruchu drogowego życie lub zdrowie.

Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy!!!

Jeśli kierowca samochodu, jedzie od krawężnika do krawężnika, zatrzymuje się lub hamuje gwałtownie i bez powodu, łamie zakazy i nakazy możemy przypuszczać że jest pod wpływem alkoholu. Należy szybko powiadomić Policję, opisując pojazd i kierunek, w którym się porusza.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy ma wspólne objaw. Jest to pobudzenie lub senność, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i problemy z koordynacją. Bezpieczna jazda wymaga od kierowcy koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji. Narkotyki i dopalacze zakłócają zdolności psychomotoryczne człowieka, a prowadzenie samochodu pod ich działaniem wiąże się z podobnym ryzykiem wypadku i takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu.

Duża część zatrzymanych pod wpływem alkoholu, to kierowcy którzy są przekonani że w ich organizmie nie ma już alkoholu po nocnej imprezie.

Na szybkość usuwania alkoholu z organizmu wpływ ma nie tylko wzrost i waga ciała ale też wiek i stan zdrowia. Inaczej przebiega to u kobiet, inaczej u mężczyzn. Po wieczornej imprezie może utrzymywać się w organizmie nawet do popołudniowych godzin następnego dnia. Wielu kierowców o tym zapomina i już rano wsiada do samochodu

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam: grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać że że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one żądać dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

ZASTANÓW SIĘ CZY WARTO….