„Razem dla edukacji. Rodzina polonijna”- SP 12 z wizytą na Litwie

481

W ramach projektu „Razem dla Edukacji” uczniowie tomaszowskiej „Dwunastki” między 7 a 13 maja 2018 r. odwiedzali Litwę.  Jest to kontynuacja współpracy między Szkołą Podstawową nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim a Gimnazjum w Zujunach.

W ramach projektu uczniowie z Litwy złożyli w listopadzie 2017 roku wizytę w Polsce, goszcząc w Szkole Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim. Zwiedzili Tomaszów Mazowieckim, Łódź, Warszawę, byli honorowymi gośćmi uroczystych obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście, a także uczestnikami warsztatów muzealnych, gry terenowej i wspólnych imprez ze swoimi kolegami z zaprzyjaźnionej szkoły.

Podróż z Józefem Piłsudskim uczniowie z Tomaszowa Mazowieckiego rozpoczęli od udziału w prelekcji pt. „Drogami pamięci Józefa Piłsudskiego”. Podążając śladami Marszałka mieli możliwość być w jego miejscu urodzenia – w Zułowie oraz w kościele w Powiewiórce, gdzie odbył się jego chrzest. Kolejnym punktem  wycieczki był dwór w Pikieliszkach, gdzie Józef Piłsudski z rodziną spędzał wakacje. Obecnie mieści się tam Filia Centralnej Biblioteki Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Uczniowie odwiedzili także miejscowości: Krawczuny, Suderwa, Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole, średniowieczny zamek w Trokach położony na półwyspie nad jeziorem Galwe.

W bardzo ciekawej formie przeprowadzony został ważny element realizacji projektu, quiz historyczny „Polskie Symbole Narodowe”, który miał na celu rozbudzanie zainteresowania uczniów historią Polski, tradycjami, symbolami, obrzędowością.

Wszyscy uczestnicy quizu wykazali się dużą wiedzą i zostali nagrodzeni albumami oraz grami edukacyjnymi.

Akcentem podsumowującym pobyt grupy z „Dwunastki” było spotkanie integracyjne z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Towarzyszyły mu ognisko, poczęstunek, wymiana doświadczeń i swobodne rozmowy, służące zacieśnianiu więzi i współpracy między szkołami. Spotkanie stało się okazją do złożenia wzajemnych podziękowań między szkołami uczestniczącymi w projekcie.

Uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Polski po tygodniowej wizycie na Litwie pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, którymi podzielili się ze społecznością swojej Szkoły.

Koniec realizacji projektu jest znakomitą okazją do podziękowań Ministerstwu Edukacji Narodowej za jego sfinansowanie oraz Łódzkiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za wsparcie merytoryczne, współpracę i kibicowanie oby placówkom w realizacji zadania.

Źródło: UM