Odsłonięcie pamiątkowego głazu ku czci rodziny Pająków.

1003

W miniona środę 6 czerwca 2018 r. na Uroczysku Cygan koło Tomaszowa Mazowieckiego odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowego głazu ku czci rodziny Pająków. Organizatorami wydarzenia był Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim oraz Gmina Lubochnia.

Głaz wraz z tablicą pamiątkową został postawiony w miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Pająków, na Łąkach Henrykowskich (gmina Lubochnia).

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodziny Pająków, na czele ze Stanisławem Karaszewskim oraz Teresą Zając z domu Pająk, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, gminnych i powiatowych, Instytutu Pamięci Narodowej, kombatanci. Oprawę uroczystości zapewnili kadeci klasy mundurowej ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim oraz żołnierze 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, którzy odczytali Apel Poległych oraz oddali salwę honorową ku czci rodziny. Starostwo powiatowe reprezentowali Wicestarosta Tomaszowski Dariusz Kowalczyk, Członek Zarządu Barbara Robak oraz Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Majchrowski którzy złożyli kwiaty pod głazem. Inicjatorem odsłonięcia głazu był potomek rodziny Stanisław Karaszewski który od dawna zabiegał o uczczenie ofiar zbrodni i represji okupanta niemieckiego z okresu II wojny światowej oraz przybliżył historię rodziny Pająków.

Jak podają źródła w domu rodziny spalonym podczas pacyfikacji w 1943 roku mieścił się punkt kontaktowy i baza oddziałów Kedywu Armii Krajowej inspektoratu AK Piotrków. Ignacy, Marian i Stefan Pająkowie (ojciec i synowie) zostali rozstrzelani przez Niemców w Tomaszowie Mazowieckim w styczniu 1944 roku. Anastazja Pająk (matka) za swą działalność konspiracyjną została osadzona w KL Ravensbrűck. W tym roku mija 75 lat od tego tragicznego zdarzenia.

Źródło: Starostwo Powiatowe