Tomaszowscy mundurowi przeprowadzili akcję „Alkohol i narkotyki”

712

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego tomaszowskiej jednostki przeprowadzili akcję „Alkohol i narkotyki”. Działania te mają na celu eliminowanie z ruchu drogowego uczestników, którzy za kierownicę wsiedli po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.

2 lipca 2018 roku tomaszowska drogówka zwracała uwagę szczególnie na stan trzeźwości i trzeźwość umysłu kierujących. Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

Tylko podczas wczorajszej akcji „alkohol i narkotyki” mundurowi zatrzymali na terenie powiatu tomaszowskiego jednego nietrzeźwego kierującego samochodem osobowym, który miał w organizmie 1,22 promile. Kierującego rowerem, który był w stanie nietrzeźwości-1,7 promila oraz jednego uczestnika ruchu kierującego samochodem w stanie po użyciu alkoholu.

Podczas minionego weekendu tomaszowscy policjanci zatrzymali łącznie 5 nietrzeźwych kierujących pojazdem mechanicznym, 6 nietrzeźwych rowerzystów oraz dwie osoby kierujące pojazdem po użyciu alkoholu.

Jeżeli piłeś alkohol nigdy nie wsiadaj za kierownicę!

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest przestępstwem, za które grozi kara wysokiej grzywny, utrata prawa jazdy, a także kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Zapamiętaj:

jeżeli wybierasz się na imprezę, na której będzie serwowany alkohol zastanów się, czy nie lepiej zostawić samochód w domu,

nie wyśmiewaj się z niepijących, nie nakłaniaj ich do picia, nie namawiaj kierowców do picia toastów,

jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości lub zapewnij im nocleg,

jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol, powstrzymaj go żeby nie prowadził pojazdu.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, w każdej jednostce Policji możemy poddać się takiemu badaniu!

Źródło: KPP