Brzechwolandia – świat wierszy Jana Brzechwy” to hasło przyświecało uczestnikom wakacyjnych zajęć w bibliotece.

736

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniach od 2 do 6 lipca z oferty letnich spotkań skorzystało 25 dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Pierwszy dzień zatytułowany jako 120 urodziny Jana Brzechwy” rozpoczęliśmy od zapoznania uczestników z programem i regulaminem letnich warsztatów bibliotecznych oraz od spisania wakacyjnego kontraktu z dziećmi. Następnie uczestnicy wakacji zapoznali się z twórczością pisarza i z jego życiorysem .Wspólnie czytaliśmy wiersze o zwierzętach. Dzieci wykonały figurki zwierząt z bandaża gipsowego . Kolejnym punktem dnia były gry Kinect:Sports, Dance Central, Adventures, Rush a Disney Pixar Adventure. W tym dniu nie zabrakło, rebusów i zabaw.

Drugi dzień nazwany został: „Na straganie”. Zajęcia zaczęliśmy od pogadanki o zdrowym żywieniu Dzieci musiały po zapachu , smaku i dotyku przy zasłoniętych oczach rozpoznać warzywo. Zachęcone do próbowania warzyw chętnie przez cały pobyt w bibliotece po nie sięgały.. Nie zabrakło zabaw i gier stolikowych.

Trzeci dzień upłynął pod nazwą „Na wyspach Bergamutach”. W tym dniu dzieci dały upust wyobraźni. Opowiadały o swoich wyspach Bergamutach jak one wyglądają i jakie żyją na nich zwierzęta. Uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczną  zatytułowaną „wyspy”. Chętne osoby mogły wykonać prace grupową – malowanie farbami. Następnie przyszła kolej na gry planszowe oraz gry kinect. .

Przedostatni, czwarty dzień został zatytułowany „ Podróże Pana Kleksa (podróże dalekie i bliskie) „ : Uczestnicy wakacji w bibliotece wysłuchali fragmentu książki „Podróże pana Kleksa”. Później wspólnie zwiedzaliśmy najpiękniejsze miasta w Polsce tj . Kraków Warszawa ,Toruń i Gdańsk. Dzieci zapoznały się z legendami tych miast i poznały zabytki. Tańczyliśmy „krakowiaka” i rozmawialiśmy o tańcach ludowych.

Ostatni dzień wakacji w bibliotece upłynął pod hasłem „Tydzień”. Dzień rozpoczął się odczytaniem wiersza pt. „Tydzień” a następnie odbyła się krótka dyskusja do odczytanego tekstu. Rozmawialiśmy między innymi o tycz czym jest plotka i jak powstaje na podstawie wiersza „Ptasie plotki”. Słodki poczęstunek był miłym przerywnikiem po którym zaczął się seans filmowy – dzieci obejrzały wcześniej wybrany przez siebie film pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai „Cienie nad Valleby”. a Akademie Pana kleksa za miast oglądać obiecały ,że przeczytają. W każdym dniu nieodłącznym elementem zajęć w bibliotece były zajęcia integracyjne gry jak „pomidor” czy głuchy telefon pokazały jak niewiele trzeba by dobrze się bawić . Ponadto niemalże każdego dnia zajęć dzieci zapoznawały się z twórczością Jana Brzechwy , który bawi wierszykami dzieci i dorosłych. Nie zabrakło również różnego rodzaju konkursów czy gier logicznych, przy których dzieci ćwiczyły sprawność umysłową oraz gier podwórkowych i innych zabaw ruchowych, przy których mogły rozładować pokłady energii, a przy tym świetnie bawić się w grupie. Uczestnicy letnich warsztatów w bibliotece otrzymywali poczęstunek ufundowany przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim oraz Pizzerie Fiero.