79. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

785

Autor: I LO im. J. Dąbrowskiego

W piątek 12 kwietnia młodzież z klas 1b i 1e uczestniczyła w uroczystościach patriotyczno – religijnych upamiętniających 79. rocznicą zbrodni katyńskiej. Jak zawsze spotkanie to zgromadziło przedstawicieli władz naszego miasta i powiatu, na czele ze starostą Mariuszem Węgrzynowskim i prezydentem Marcinem Witko. Obecni byli także członkowie Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Na początku wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki” wyrecytowali uczniowie naszej szkoły – Jan Olczyk i Marcin Pabianek. Następnie w intencji wszystkich ofiar sowieckiej zbrodni odmówiona został modlitwa, odczytano również apel poległych. Swoje słowa do wszystkich zgromadzonych skierował także pan starosta, akcentując rolę, jaką odgrywa współczesna młodzież będąca strażnikami tożsamości narodowej i troski o prawdę historyczną. Po złożeniu wieńców i kwiatów uczestnicy udali się do Kościoła Św. Jadwigi Królowej Polski, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą.