Drabiny do zadań specjalnych

1500

Rusztowania aluminiowe, drabiny i pomosty to podstawowe elementy systemów pracy na wysokości. Rozwiązania standardowe jednak nie zawsze są wystarczające. Na szczęście do wielu drabin i rusztowań można dokupić akcesoria, które sprawią, że sprzęt bardzo dobry zmieni się w narzędzia do pracy dla szczególnie wymagających.

Przedłużacze do drabin

Jednym z największych problemów związanych z pracą na drabinach aluminiowych, jest konieczność ich ustawienia na doskonale równym podłożu. Aluminium cechuje się bardzo dużą sztywnością i drabina będzie chwiała się nawet na centymetrowej nierówności. Jeśli jest to model ze stabilizatorem, to można kupić do niego przedłużacz. Są też dostępne przedłużacze podłużnic i regulowane stopy. O tych możliwościach piszą w jednym ze swoich poradników eksperci firmy https://www.dramix.pl/. Dzięki takim dodatkom staje się możliwe użycie aluminiowej drabiny tam, gdzie początkowo nie było możliwości stabilnego jej ustawienia.

Jeszcze stabilniejsze oparcie

Przedłużacze pozwolą ustawić drabinę nawet na schodach, ale mają swoją piętę achillesową – w żaden sposób nie ułatwiają ustawienia drabiny na podłożu grząskim lub sypkim, czyli generalnie niestabilnym. Jeśli chodzi o drabiny przystawne – w tym niektóre drabiny drewniane – to można je stabilizować podporami bocznymi. Pozostałe modele jednak można ustawić, zabezpieczając je dodatkowo szpicami do drabiny. To odpowiednik szpilki w namiocie – ma zakotwiczyć drabinę nieco głębiej i choć oczywiście nawet wtedy nie da się stabilnie ustawić drabiny w piaskownicy, to już praca w ogrodzie będzie nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim zdecydowanie bezpieczniejsza. Tu jeszcze warto wspomnieć, że rusztowania aluminiowe także można dodatkowo stabilizować – dostępne metody są zależne od modelu rusztowania, ale najczęściej będą to dodatkowe stabilizatory boczne. Tu jednak warto pamiętać, że bez względu na użytą stabilizację, rusztowanie jako bardzo sztywne, i tak musi zostać ustawione na podłożu twardym lub przynajmniej odpowiednio do tego celu przygotowanym.

Tacki i pojemniki będą potrzebne zawsze

Kłopot z pracą na drabinie polega na tym, że u góry nie ma miejsca na narzędzia. Teoretycznie można oczywiście zabrać ze sobą pas narzędziowy, ale po pierwsze nie każdy lubi z nim pracować, a po drugie na drabinie takie obciążenie sprawia, że osoby niewprawne łatwo tracą równowagę. A problem można rozwiązać zdecydowanie prościej – montując na szczycie drabiny pojemniki lub tacki narzędziowe. Od różnych podstawowych pojemników różnią się one przede wszystkim tym, że można je zamontować na drabinie w sposób bardzo stabilny i bezpieczny. Dedykowane pojemniki i tace nie zsuną się, ale i nie będą przeszkadzały w pracy. Nie trzeba będzie nosić na sobie pasa ani tym bardziej co chwilę schodzić z drabiny, żeby zabrać z dołu narzędzie, które akurat w danym momencie jest potrzebne.