Wycieczka w Tatry uczniów SP nr 3

362

Autor: SP Nr 3 im. Józefa Piłsudskiego

W dniach 06-08.05.2019 roku uczniowie klas:  4, 5 i 6 pod opieką nauczycieli uczestniczyli  w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Tatry. Pierwszego dnia zwiedzili zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy oczekiwali na zejście 327 metrów w dół. W drodze  pokonali około 380 schodów.   W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in. : Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice , Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. Mogli również spróbować solanki oraz ścian stworzonych wyłącznie z soli. W Kaplicy św. Kingi grupie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Podczas zwiedzania wycieczkowicze zobaczyli wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Znalazł się również czas na odpoczynek oraz kupno pamiątek, oczywiście w przepięknym otoczeniu.  Każdy, za zgodą przewodnika, mógł zlizać ze ścian kilogram soli. Po przejściu przez Komorę Wisła uczniowie wsiedli w stary górniczy szyb i wyjechali na powierzchnię. 

Drugiego dnia wszyscy wjechali na Gubałówkę, odbyli spacer po cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków związanych z Tatrami (Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Tytus Chałubiński) oraz ofiary górskich wycieczek. Nie zabrakło czasu na zakupy na Krupówkach . Tego dnia głównym celem wycieczki była Dolina Strążyska. Wraz z przewodnikiem uczniowie spacerkiem przeszli do samego wodospadu Siklawica – jego widok zrobił chyba na wszystkich duże wrażenie. Na malowniczym szlaku uczniowie obserwowali górskie potoki i skały oraz wypas owiec na śniegu, gdyż tego pięknego majowego dnia całe Tatry dosłownie zasypało śniegiem. Wieczorem odbyła jeszcze dyskoteka – warunkiem uczestnictwa było chwilowe „rozstanie się” ze smartfonem. Potem była „zielona noc”. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły uczniom same wychowawczynie, które w sprytny sposób zdobyły i schowały buty swoich podopiecznych. Wszyscy zamienili się w detektywów i próbowali dociec, kto jest sprawcą całego zamieszania. Zagadka została rozwiązana około północy.
    W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na sześciogodzinny pobyt w Krakowie. Uczniowie mieli możliwość poznania historii miasta  i zwiedzenia najciekawszych zabytków Krakowa. Były to: Zamek Królewski, Barbakan, Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Sukiennice, miejsca pamięci związane z Janem Pawłem II przy ulicy Franciszkańskiej i Kanoniczej. Przy sarkofagu Józefa Piłsudskiego na Wawelu grupie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Do Tomaszowa wróciliśmy pełni wrażeń, mieliśmy dużo do opowiadania naszym bliskim i przyjaciołom. Nie możemy się już doczekać kolejnych wyjazdów.

Opiekunkami wycieczki były panie: Joanna Kozłowska, Anna Borcuch, Bożena Serafin, Marzena Zwolska i Małgorzata Zysiak.