Co wziąć pod uwagę przy wyborze lampy stołowej?

572

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie oświetlenie jest doskonałym sposobem na zbudowanie charakteru i klimatu miejsca. Najlepiej jeśli w pomieszczeniu znajduje się kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Powinno ono znajdować się nad centralnymi punktami przestrzeni np. nad stołem w jadalni, blatem kuchennym czy kanapą. Do wyboru jest mnóstwo rodzajów lamp, które są nie tylko funkcjonalne, ale również modne. Jednym z typów oświetlenia jest lampa stołowa, która z odrobiną kreatywności może stanowić doskonałe uzupełnienie aranżacji pomieszczenia.

Charakter i styl wnętrza

Podczas aranżacji pomieszczenia należy trzymać się jednego wybranego stylu. Tylko spójna i uporządkowana konwencja sprawi, że będziemy czuć się komfortowo. Ład i harmonia tyczy się całego wystroju i wyglądu wnętrza. Oczywiście należy zaliczyć do tego także dekoracje, dodatki i lampy. Mimo, że lampa stołowa jest raczej niewielkich rozmiarów i stanowi dopełnienie całości, to jej wygląd jest naprawdę istotny. Przed zakupem modelu należy zastanowić się jaki charakter ma pomieszczenie czy reprezentuje konkretny styl czy obrazuje nowoczesny wystrój. Warto również zwrócić uwagę na barwy dominujące w przestrzeni. Bezpiecznym rozwiązaniem jest dekorowanie wnętrz przedmiotami jednego koloru, który jest kontrastem dla barw ścian.

Klosze i rodzaje żarówek

Wybierając lampę stołową należy także zwrócić uwagę na jej budowę i ogólny wygląd. Przykładowo do klasycznych, ciepłych wnętrz pasują okrągłe modele ze stożkowatymi kloszami. Warto wspomnieć, że znaczenie ma również kolor klosza. Jeśli lampa ma być jedynie elementem dekoracyjnym, można zdecydować się na ciemny klosz, który będzie tłumił wiązkę światła. Jeśli natomiast, zadaniem lampy będzie oświetlenie pomieszczenia, zdecydowanie należy postawić na jasny, biały klosz. Szeroki wybór modnych lamp stołowych można znaleźć na: https://www.cudownelampy.pl/lampy-stolowe.html. W lampach stołowych używa się trzech rodzajów żarówek. Halogenowe, odzwierciedlają kolory w 100%, można dodatkowo zastosować ściemniacze światła. Świetlówki są bardziej energooszczędne i mają CRI na poziomie 81%. Coraz bardziej popularne są oczywiście LED-y, które średnio odwzorowują kolory (na poziomie 70-75%), ale charakteryzują się największą energooszczędnością.

Materiały wykonania lamp stołowych

Bardzo popularne są lampy ceramiczne, które z łatwością komponują się z różnymi stylami aranżacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli takiego oświetlenia, więc z łatwością można dobrać odpowiednie produkty. Lampy ceramiczne pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych przestrzeni. Dla miłośników przestronnych pomieszczeń idealnym rozwiązaniem będą szklane lampy stołowe, które dodatkowo odbijają światło, przez co optycznie powiększają pomieszczenie. Do nowoczesnych aranżacji świetnie nadają się lampy metalowe i z kamienia. Dzięki nim przestrzeń nabiera oryginalnego i wyjątkowego charakteru.

Lampy stołowe pasują do różnych pomieszczeń. Pasują one nie tylko do jadalni, ale również do salonu czy gabinetu. Poza tym, jako element dekoracyjny wspaniale sprawdzą się w sypialni i przedpokoju.