Wspomnienia z wakacji, czyli raz jeszcze o bezpieczeństwie

566

Autor: MBP Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Wspomnienia z wakacji, czyli raz jeszcze o bezpieczeństwie” pod takim tytułem 21 sierpnia odbyła się lekcja biblioteczna dla najmłodszych czytelników połączona z warsztatami plastycznymi.

W spotkaniu uczestniczyło Przedszkole nr 20 oraz Katolickie Przedszkole Antoś. Lekcja rozpoczęła się rozmową na temat biblioteki (np. czym różni się od księgarni.) Najmłodsi opowiadali o tym, gdzie spędzili wakacje. Wspólnie zastanawialiśmy się nad zasadami bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie wolnym. Przybyli wysłuchali opowiadania pt. „Numer alarmowy” z książki „Pierwsza pomoc-książka na wszelki wypadek” autorstwa Barbary Żołądek. Przedszkolaki zostały zapoznane z historią Brajana Chlebowskiego, niespełna siedmioletniego chłopca, który uratował życie ojcu i pozostałym mieszkańcom kamienicy w Łodzi. O bohaterskim czynie Brajana Chlebowskiego dowiedziała się cała Polska. Mały bohater został odznaczony medalem „Za Ofiarność i Odwagę”.

Maluchy obejrzały film animowany pt. „Bolek i Lolek na wakacjach. Morska przygoda”, po jego prezentacji odbyła się rozmowa na temat bezpieczeństwa nad wodą. Tego dnia nie zabrakło również zabawy ruchowej. Prowadzący spacerującym dzieciom po sali pokazywał koła w kolorze zielonym lub czerwonym. Dzieci gdy zobaczyły kolor czerwony zatrzymywały się, gdy pojawił się kolor zielony spacerowały. Przy tej zabawie wspólnie przypomnieliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.

W drugiej części spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną Nadmorskie wspomnienia z wakacji.

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „Malowane Wakacje” nasza placówka otrzymała od Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu edukacyjne kolorowanki „Bezpieczny przedszkolak”, „Inspiracje na wakacje”, które przekazaliśmy przybyłym na zajęcia przedszkolom.