Obwodnica: wspólnie dla mieszkańców

548

Autor: Urząd Miasta

Obwodnica Tomaszowa to bardzo ważna dla całego regionu inwestycja. Niestety samorządy same jej budowy nie udźwigną. Koszty przekraczają bowiem możliwości budżetowe. Razem można jednak więcej, dlatego w poniedziałek (26.08.2019) w Urzędzie Miasta przedstawiciele trzech samorządów podpisali list intencyjny, zapewniający o gotowości do wspólnych działań.

Jak czytamy w podpisanym przez prezydenta Marcina Witko, starostę Mariusza Węgrzynowskiego oraz wójta Franciszka Szmigla dokumencie, miasto Tomaszów Mazowiecki, gmina Tomaszów Mazowiecki oraz Starostwo Powiatowe podejmują działania w zakresie własnych kompetencji mające na celu wspólne zaprojektowanie drogi publicznej łączącej węzeł drogowy Tomaszów Południe z Drogą Wojewódzką Nr 713.

Zdjęcie wykonane podczas spotkania dotyczącegi trasowania obwodnicy oraz podpisania listu intencyjnego

– Sami obwodnicy nie wybudujemy. To są potężne koszty i nie ma co oszukiwać i mamić ludzi, że możemy podołać jako samorząd temu zadaniu samodzielne – mówi Marcin Witko prezydent Tomaszowa. – Dlatego tak ważna jest współpraca. Chcemy do niej zaprosić również Urząd Marszałkowski. O pieniądze na budowę tej kluczowej dla naszego regionu drogi zabiegamy od początku mojej pierwszej kadencji. Odbyłem szereg spotkań i rozmów w tej sprawie w różnych instytucjach. Rząd ma już swoje zatwierdzone wiele lat temu plany i projekty, które musi dokończyć. Tego typu inwestycje są wieloletnie. Niemniej nie ustajemy w działaniach na rzecz pozyskania funduszy na ten cel. Jestem przekonany, że niezbędne środki się pojawią. Musimy być wtedy gotowi, by móc wykorzystać każdą szansę, dlatego chcemy wyprojektować obwodnicę. Od lat współpracujemy ze starostwem i gminą. Zbudowaliśmy już wspólnie wiele km dróg. Jestem przekonany, że i tym razem będzie podobnie, choć z pewnością potrzeba na to więcej czasu i nie można nikogo oszukiwać, że da się to zrobić szybciej. Mamy już propozycje przebiegu drogi, czas rozpocząć kolejny etap prac – kończy prezydent.

– Ruch transportowy przebiega przez drogi powiatowe. Inwestowaliśmy ogromne pieniądze w modernizacje dróg, planujemy inwestować dalej i jeszcze więcej. Musimy więc dbać, by to co zostało zrobione nie ulegało tak szybkiemu niszczeniu. Dlatego obwodnica jest tak ważna dla naszego regionu – tłumaczy natomiast Mariusz Węgrzynowski starosta tomaszowski.

– Na terenie gminy Tomaszów zlokalizowane jest duże przedsiębiorstwo wydobywające piasek, niedaleko zlokalizowane jest kolejne. Jest to oczywiście korzystne dla naszego budżetu gminnego, ale niestety też często uciążliwe dla mieszkańców – mówi Franciszek Szmigiel wójt gminy Tomaszów Mazowiecki. Ta inwestycja jest więc dla nas niezwykle ważna. Musimy dbać o zrównoważony rozwój i myśleć o przyszłości – dodaje.

W najbliższym czasie, w drodze wzajemnych ustaleń wypracowane zostaną odpowiednie propozycje realizacji projektu w zakresie finansowym, technicznym oraz prawnym.  Każda ze stron ma partycypować w równych częściach w kosztach opracowania projektu budowy drogi publicznej.

 Poniżej koncepcja przebiegu trasy

Pliki do pobrania