„Raduje się serce, raduje się dusza…” – wyjątkowy koncert patriotyczny

173

Autor: Urząd Miasta

„Rota”, „Marsz Polonii”, „Pierwsza Brygada”, „Pałacyk Michla” – to tylko niektóre utwory, jakich można było wysłuchać w trakcie koncertu, który odbył się w czwartek, 14 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W muzyczną podróż po historii naszego kraju zabrała słuchaczy Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Tomaszowa Mazowieckiego pod dyrekcją Kamila Wrony. Towarzyszył jej Chór Miejski „Artis Gaudium” prowadzony przez Katarzynę Goljat oraz soliści: Anna Gnatek, Michał Domagała, Natalia Świerc, Agnieszka Dąbrowska, Elżbieta Adamska, Mieczysław Kincel i Marek Dorociński. Gościnnie wystąpili również członkowie piotrkowskiej Kapeli „Spod Dębu”.

W programie koncertu znalazły się zarówno znane pieśni i piosenki legionowe, jak i te, które zagrzewały do walki żołnierzy w czasie II wojny światowej oraz powstańców warszawskich i dodawały otuchy mieszkańcom okupowanego przez niemieckiego najeźdźcę kraju. Ze sceny popłynęły dźwięki m.in. takich utworów jak: „Marsz Polonii”, „Pierwsza Brygada”, „Jak długo na Wawelu”, „Maki”, „Modlitwa” Okudżawy, „Szara Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pałacyk Michala” czy „Teraz jest wojna”. Większość z nich publiczność śpiewała wraz z artystami. Kto nie pamiętał tekstu, mógł skorzystać z wyświetlanej na telebimie podpowiedzi. Nowe aranżacje przygotowali Waldemar Nowakowski i Kamil Wrona.

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Tomaszowa Mazowieckiego powstała w listopadzie 2018 roku. Tworzy ją około 40 osób w wieku od 13 do 20 lat. Głównie są to uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Maz. i Samorządowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Skierniewicach, a także studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Okazjonalnie skład uzupełniają nauczyciele tomaszowskiej PSM, członkowie miejskiego bandu „TM Brass”, a także pracownicy Miejskiego Centrum Kultury. Dyrygentem orkiestry i inicjatorem jej powstania  jest Kamil Wrona.