W kręgu Bożego Narodzenia

188

Autor: MBP

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas, czas zaczarowany. To również czas, który spędzamy w gronie najbliższych i przyjaciół. Czas pełen dobrych życzeń i spełniających się marzeń.

9 grudnia Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej gościł dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 16 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim na zajęciach pn. „W kręgu Świąt Bożego Narodzenia”. Spotkanie w książnicy dla najmłodszych rozpoczęło się od wysłuchania historii o Świętym Mikołaju oraz opowiadania „Czarodziejska choinka” z książki pt. „Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju”. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia, rozmawiały o tym w jaki sposób przygotowują się do świąt, mówiły kiedy ubierają z rodzicami choinkę, kiedy zasiadają do wspólnej wieczerzy, jakie kolędy śpiewają przy wigilijnym stole oraz jakie potrawy przygotowywane są w ich domach. Ponadto młodzi czytelnicy dowiedzieli się od kiedy na naszych ziemiach pojawił się zwyczaj zdobienia choinki, dzielenia się opłatkiem, jaka jest symbolika ozdób, a także czym była podłaźniczka. Po wysłuchaniu wiersza pt. „Wieczór wigilijny” W. Osuchowskiej – Orłowskiej nasi słuchacze wymieniali zwyczaje świąteczne, o których usłyszeli w utworze. W trakcie zabawy w „zaczarowane pudełko” zaś rzeczy, które utożsamiali z danym momentem podczas zbliżających się świat. Był wśród nich: Mikołaj, gwiazdki, bombki, żłóbek, opłatek, choinka itp. Natomiast bawiąc się w kalambury przedszkolaki pokazywały lub rysowały, jaki prezent chciałyby otrzymać pod choinkę. Nie zabrakło w trakcie zajęć w bibliotece zagadek tematycznych. Poza tym nasi milusińscy siedząc w kole i przekazując sobie interaktywnego Renifera – Rudolfa, bawili się w skojarzenia, dokańczając zdanie: Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się z … . Wiele uśmiechu i radości sprawiła dzieciom zabawa ruchowa pn. „idziemy po choinkę” oraz „wstań i usiądź”, która polegała na zmianie pozycji po usłyszeniu zdania dotyczącego nadchodzących świat.

Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci z ciekawością oglądały film animowany pt. „Wigilia Kajtusia” oraz otrzymały upominek w postaci świątecznej kartki.