Warsztaty „Projektanci Innowacji – Polski Fundusz Rozwoju”

315

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Design Thinking nie tylko dla Arbuzów

Na kilka dni przed rozpoczęciem działalności szkolnych miniprzedsiębiorstw uczniowie klasy II menedżerskiej – akademickiej SGH pod opieką nauczycielek przedsiębiorczości i języka angielskiego wzięli udział w sześciogodzinnych warsztatach z cyklu Projektanci Innowacji – Polski Fundusz Rozwoju. Warsztaty były źródłem bezcennych doświadczeń tak dla uczniów, jak i ich nauczycielek.

Do udziału w warsztatach zostaliśmy zaproszeni przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której programy od lat przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, pozwalają lepiej zrozumieć zasady ekonomii i funkcjonowania biznesu. To w programie Młodzieżowych Miniprzedsiębiorstw Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości uczniowie naszych klas menedżerskich od lat uczą się poprzez działanie i sprawdzając praktycznie swoją wiedzę prowadząc swoje miniprzedsiębiorstwa, rozwijając umiejętność krytycznego myślenia oraz kształtując aktywny stosunek do życia.

Warsztaty odbyły się w Google Campus for Startups Warsaw w klimatycznej lokalizacji na placu Konesera 10 i rozpoczęły się o godzinie 10:00 od integracji i tworzenia zespołów. Centralną część warsztatów stanowił CSI Lab. W tej części zajmowaliśmy się współczesnymi wyzwaniami oraz staraliśmy się poznać i zrozumieć potrzeby potencjalnego klienta. Następnie przeszliśmy do długiej burzy mózgów – Design Thinking 10X, po czym przeszliśmy do prototypowania i prezentacji naszych rozwiązań.

Warsztaty zostały zakończone o godzinie 16:00 podsumowaniem po czym wszyscy (zmęczeni, ale zmotywowani do działania) bezpiecznie wróciliśmy do Tomaszowa.

Czym jest Design Thinking?

Punktem wyjścia design thinking jest zrozumienie potrzeb obecnych lub przyszłych użytkowników i zdefiniowanie problemu, który chcemy rozwiązać, a dzięki dynamicznej współpracy w małych zespołach, wielokrotnym iteracjom i prototypowaniu w ciągu kilku godzin możemy otrzymać nowy produkt lub usługę, która może się okazać rozwiązaniem największych problemów z jakim para się ludzkość. Warsztaty bazują na innowacyjnej metodzie tworzenia nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Jego podstawy opracowane zostały w prestiżowej Szkole Projektowania w Stanford, zaś w Google wykorzystywany jest przez pracowników do kreatywnego rozwiązywania problemów napotykanych w codziennej pracy.

Czy nasze tegoroczne miniprzedsiębiorstwa rozwiążą problemy z jakimi boryka się ludzkość? Może nie jutro, ale na pewno członkowie ich zespołów nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które dają im przewagę nad innymi.

Dziś nauczyliśmy się skupiać na użytkowniku (focus on the user), definiować jego problem i szukać rozwiązań skrojonych dla jednego człowieka. Nasze myślenie i działania już nigdy nie będą takie same!

Dziękujemy Google Campus Warsaw za gościnę, Polskiemu Funduszowi Rozwoju za wiedzę i czas, a Citi Foundation za wsparcie finansowe. Miło nam było poznać i pracować z uczniami i nauczycielami warszawskich szkół biorących udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Teraz czekamy na kolejny krok trzech firm PerfYOUme, PoofBath i FoodTuryzm. Może jeszcze przed świętami?!