Babciu, Dziadku nie daj się oszukać!

299

Autor: KPP Tomaszów Mazowiecki

W ostatnich dniach na terenie województwa łódzkiego odnotowano kilka przypadków wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”. Pokrzywdzeni, którzy w Łodzi przekazali sprawcom pieniądze wierzyli, że pomagają policji prowadzącej sprawę dotycząca nieuczciwych pracowników banku i uchronią w ten sposób oszczędności swojego życia. PAMIĘTAJ! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj Policję.

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziadka i Babci. Nie wszyscy będą świętować z radością. W codziennych rozmowach z bliskimi seniorami przypominajmy im o czyhających niebezpieczeństwach. Oszustwo metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” to dla tych osób nie tylko utrata oszczędności całego życia ale ogromna trauma , która  może odbić się na ich zdrowiu.

Schemat  działania oszustów od pewnego czasu jest niezmienny. Niestety mimo apeli sprawcy nadal znajdują ofiary.

Jak działają oszuści:

– sprawcy często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

– dla wywarcia większego wrażenia oszuści wmawiają również starszym osobom, że są policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

– w rozmowie oszuści zawsze  proszą o dyskrecję

– po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego  112 !!!