Jak kupić dobry akumulator samochodowy?

732

Akumulator stanowi podstawowe wyposażenie każdego samochodu osobowego, ciężarowego czy dostawczego. Co ciekawe, na rynku pojawił się już w latach 20. ubiegłego wieku jako rozrusznik elektryczny. Zdaniem inżynierów miał bowiem lepiej radzić sobie z uruchamianiem pojazdów. Dzisiaj, niemal 100 później, wciąż jest powszechnie wykorzystywany. Jak jednak zakupić odpowiedni akumulator samochodowy? Czym się kierować przy wyborze?

Kiedy akumulator wymaga wymiany?

Obecnie za sprawą dużej ilości elektroniki, która jest montowana w samochodach, akumulatory często są mocno obciążone nawet przez jakiś czas po wyłączeniu silnika. Ponadto, problem stanowią równie tak zwani złodzieje prądu. To urządzenia, które działają w nieprawidłowy sposób i powodują rozładowywanie się akumulatora.

Po nowy akumulator należy udać się wówczas, gdy pojawiają się trudności przy odpalaniu silnika. Na ogół sprzyja im okres jesienno-zimowy, gdyż mróz zagęszcza olej, przez co praca akumulatora staje się nieco utrudniona. Oprócz tego o niezbyt dobrym stanie akumulatora świadczą kłopoty z elektroniką – migające kontrolki czy niedziałające systemy. Przed zakupem akumulatora w iParts.pl lub innym sklepie, warto jednak sprawdzić, czy powodem awarii nie jest usterka alternatora bądź luźna klema.

Podstawowe parametry akumulatora samochodowego

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że każdy akumulator ma cztery podstawowe parametry. Kluczowe znaczenie na samym początku mają jego wymiary, a więc długość, szerokość i wysokość wyrażone na ogół w centymetrach. Jednostka za duża nie zmieści się bowiem w przeznaczonym na nią miejscu. Kolejnym istotnym elementem jest usytuowanie biegunów. Jeśli zakupiony zostanie model z biegunami ułożonymi odwrotnie niż kable z klemami w samochodzie, może by problem z podpięciem go do istniejącej instalacji.

Eksperci podkreślają jednak, że szczególną uwagę należy zwrócić na pojemność akumulatora, która wyrażana jest w amperogodzinach Ah. Informuje ona o tym, ile godzin akumulator jest w stanie oddawać prąd o natężeniu 1A. Ostatni istotny parametr w przypadku akumulatora samochodowego to wyrażana w amperach siła prądu rozruchowego.

Cena nie jest najważniejsza

Kupując akumulator samochodowy nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Tanie akumulatory często okazują się być źle dopasowane, co skutkować może awarią. Wówczas koszty związane z kupnem nowego akumulatora oczywiście rosną. Trzeba przy tym wiedzieć jaki model będzie pasował do danego auta. Nowe pojazdy najczęściej posiadają sporo odbiorników prądu, system start-stop czy układ odzyskiwania energii pochodzącej z hamowania. Wymagają one z tego powodu nowoczesnych akumulatorów typu ECM i AGM. Są to akumulatory bardzo wydajne, które wykorzystuje się m.in. w samochodach z napędem hybrydowym. Jak twierdzi ekspert ze sklepu iParts.pl, w takim przypadku zrezygnować trzeba ze standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, gdyż nie służy im zdecydowanie wysoki prąd ładowania np. w czasie hamowania.