Reumatoidalne zapalenie stawów ‒ można skorzystać z bezpłatnych badań

660

Autor: Urząd Miasta

Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie

Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii działająca w obrębie Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie realizuje Program profilaktyczny wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów.  W jego ramach z bezpłatnych wizyt lekarskich i badań mogą skorzystać również tomaszowianie. W naszym mieście pacjentów z podejrzeniem RZS przyjmuje Centrum Medyczne NZOZ ALMED przy ul. Piłsudskiego 34.

Program skierowany jest do osób w wieku 18-67 lat, które dostrzegają u siebie problem ze stawami. Aby wziąć w nim udział, trzeba się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (w Tomaszowie Mazowieckim do poradni ALMED), by przejść badania przesiewowe. Po otrzymaniu wyników pacjenci będą mogli odbyć konsultacje u specjalisty reumatologa Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii przy WIM w Warszawie (szpital na Szaserów). Klinika zapewnia konieczne badania pogłębione, na podstawie których w ciągu dwóch tygodni specjalista reumatolog przedstawi pacjentowi diagnozę.

Wszystkie wizyty lekarskie i badania są całkowicie bezpłatne dla pacjenta – finansuje je Ministerstwo Zdrowia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

W Polsce na RZS cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.