E-zwolnienie lekarskie szybciej i prościej

196

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował ułatwienia, dzięki którym lekarze i asystenci medyczni szybciej wystawią elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Nowy kreator e-ZLA dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Po zalogowaniu do PUE ZUS lekarz bądź jego asystent medyczny może wybrać starą lub nową wersję kreatora. Zachęcamy  do sprawdzenia nowego kreatora, w którym wykonuje się mniej czynności, żeby wystawić e-ZLA. W nowym kreatorze potrzebne są tylko dwa kroki, aby utworzyć zwolnienie. Nie trzeba otwierać kolejnych zakładek by je wypełnić, bo  wszystko widzimy już praktycznie na jednej stronie.

Na PUE ZUS są też inne nowe funkcje, które ułatwią i przyspieszą pracę. Teraz lekarz może zarządzać listą placówek medycznych, dla których jego asystent ma uprawnienia do wystawiania e-ZLA. Na każdym etapie wprowadzania e-zwolnienia może też zmienić wskazane wcześniej miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych. A jeśli lekarz wpisze nowe miejsce udzielania świadczeń, to automatycznie utworzy się wniosek FZLA (upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich).

Już na starcie kreator przypomina lekarzowi o konieczności wyboru miejsca, w którym wystawia zwolnienie lekarskie. Dla lekarzy, którzy przyjmują pacjentów w kilku placówkach medycznych, jest to duże ułatwienie, które pozwala na uniknięcie błędu. W poprzedniej wersji kreatora, nie było takiego przypomnienia i mogło się zdarzyć, że lekarz zapomniał o zmianie miejsca, które było ustawione ostatnio w systemie.– mówi Aleksandra Świerczyńska z Inspektoratu ZUS w Kutnie, która na co dzień współpracuje z lekarzami z ramienia ZUS przy e-ZLA.

ZUS wprowadził wszystkie zmiany na podstawie uwag i spostrzeżeń lekarzy, którzy na co dzień wystawiają elektroniczne zwolnienia. Zanim Zakład udostępnił nowy kreator, przetestowali go lekarze. Narzędzie otrzymało bardzo dobre oceny. Potrzebę zmian potwierdziły również badania doświadczeń klientów.

W związku z uruchomieniem ostatnich funkcji na PUE ZUS, Zakład przygotował także nowe usługi dla aplikacji gabinetowych.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego