Dzień Otwarty

295

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła II

W piątek 7 lutego 2020r. odbył się Dzień Otwarty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 pod hasłem: „Spotkanie na leśnej polanie”. Rodzice wraz z przyszłymi przedszkolakami i uczniami mieli okazję uczestniczyć zarówno w zajęciach prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 12, jak i w Przedszkolu nr 7.

Wszystkie dzieci, zainteresowane edukacją w Szkole Podstawowej nr 12, zostały powitane przez nauczycieli i uczniów naszej placówki, przebranych za elfy. Każdemu „małemu gościowi” wręczono na powitanie samoprzylepne znaczki i kotyliony z wizerunkami ptaków.

Nauczyciele zaprosili dzieci wraz z rodzicami do udziału w specjalnie dla nich przygotowanych atrakcjach. Goście już od samego wejścia do szkoły mogli poczuć się jak na zimowej, leśnej polanie, dzięki choinkom przystrojonym w papierowe, śniegowe gwiazdki i ptaszki leśne. Dekoracja szkoły podkreślała leśny i zimowy charakter wydarzenia. Widoczne na choinkach, poręczach, barierkach gwiazdki śniegowe wprowadzały gości w magiczny nastrój, a towarzyszące im mnóstwo ptaków leśnych i wizerunki niektórych zwierząt- mieszkańców lasu, chociażby niedźwiedzia, jelenia, sarny, dzika, powodowały, że goście naprawdę mogli poczuć się jak w leśnej, zimowej scenerii.

Najpierw goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez Panią Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2- Ewę Goździk- Szczepańską. Droga do sali wiodła korytarzem wprowadzającym przybyłych w atmosferę zimowego lasu – choinek „osypanych gwiazdkami” i zamieszkałych przez leśnych gospodarzy- zwierzątka i ptaki.

Dla rodziców i dzieci szkolny zespół teatralny „Gadu- gadu” przygotował przedstawienie „Gniazdo” doskonale wpisujące się w tematykę Dnia Otwartego.

Po występie dzieci zostały podzielone na 5 grup: Kruk, Kukułka, Sroka, Wrona oraz Orzeł zgodnie z otrzymanymi przy wejściu do szkoły naklejkami. Poszczególne grupy brały udział w zajęciach sportowych lub były ich obserwatorami. Wśród tych zajęć znalazły się: pokaz na pływalni, pokaz siatkarski i jazdy na rolkach w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Dzieci miały również okazję uczestniczyć w  zajęciach ruchowych z wykorzystaniem projektora, które odbywały się w sali korekcyjnej.

Po atrakcjach sportowych nasi goście udawali się do sal lekcyjnych, gdzie aktywnie brali udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych. Były to:

  • zajęcia języka angielskiego z użyciem tablicy interaktywnej,
  • zajęcia logiczno- matematyczne, podczas których dzieci rozwiązywały łamigłówki umysłowe,
  • zajęcia plastyczne polegające na komponowaniu postaci sowy z przygotowanych elementów.

Za udział w nich dzieci otrzymywały drobne upominki. Przyszli uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli także w zajęciach komputerowych, w trakcie których mogli poczuć się jak prawdziwi informatycy, poznając podstawy języka programowania Baltie, a później rywalizując w różnego rodzaju grach komputerowych. Dla zwycięzców przygotowane zostały specjalne kalendarze z ich zdjęciami.

Po zajęciach rozwijających kreatywność nasi „mali goście” zostali zaproszeni na niezapomniany „leśny bal”, po którym wszyscy udali się na słodki poczęstunek do sali oddziału zerowego, zamienionej tego dnia w „ptasią kawiarenkę”. Każde dziecko mogło skosztować ciasta i napić się świeżo wyciśniętego soku. W tym samym czasie, kiedy dzieci brały udział w zabawach tanecznych i muzycznych, ich rodzice uczestniczyli w spotkaniu z dyrekcją zespołu, podczas którego mogli zapoznać się z ofertą placówki i obejrzeć prezentację multimedialną. Dyrekcja zapewniła o przyjaznej, życzliwej atmosferze oraz indywidualnym podejściu do ucznia.

Dodatkowymi atrakcjami dla gości okazały się:

  • pamiątkowe zdjęcia z fotobudki,
  • zabawy przygotowane przez Samorząd Szkolny, m.in. malowanie twarzy,
  • stemplowanie wizerunków zwierząt w świetlicy szkolnej.

Zainteresowanie gości wzbudziła także szkolna gazetka wirtualna, umieszczona w holu na parterze, prezentująca aktualności z życia szkoły i ciekawostki edukacyjne.

Przyszli uczniowie oraz wychowankowie oddziału zerowego wraz z rodzicami mieli możliwość zwiedzić szkołę, poznając pracownie przedmiotowe, w których odbywają się codzienne zajęcia, białą salę, przeznaczoną do prowadzenia zajęć terapeutycznych, bibliotekę, gabinet pedagoga i logopedy, stołówkę. Tego dnia nasi goście przekonali się, że szkoła to nie tylko nauka, ale też dobra zabawa.

Na zakończenie dzieci, które odwiedziły naszą szkołę, otrzymały słodki podarunek- ciasteczko w kształcie zwierzątka oraz drobne upominki.

Dzień Otwarty przygotowany został przy aktywnym współudziale nauczycieli, rodziców, uczniów szkoły oraz pracowników obsługi. Koordynatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki – Renata Hajduk, Beata Milczarek i Małgorzata Mąkoszewska.

Rodzicom, przyszłym uczniom i przedszkolakom dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy serdecznie w progi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.