Odnawialne źródła energii – na co możesz się zdecydować

366

Coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii. Niektórzy z nas kierują się ekologią i troską o środowisko, inni szukają oszczędności. Pomimo wzrostu popularności wśród Polaków takich rozwiązań, wciąż wiele osób nie posiada zbyt dużej wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii. Dla dużej części społeczeństwa nowoczesne energetyka wciąż jest zagadką. W tym artykule wyjaśnimy, czym są odnawialne źródła energii, jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne oraz które z nich są najpopularniejsze. Wyjaśnimy również, w jaki sposób działają poszczególne instalacje. Zapraszamy do lektury.

Panele słoneczne – najpopularniejsze rozwiązanie

Najczęściej spotykaną alternatywą dla tradycyjnych form pozyskiwania prądu są panele słoneczne, które montuje się na dachu lub w wyjątkowych sytuacjach obok domu, na części działki. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają pozyskaną energię słoneczną w energię elektryczną, generując darmowy prąd. Pozyskaną energię możemy spożytkować w dowolny sposób.

Tego typu instalacja jest droższa niż kolektory słoneczne, do których przejdziemy później, jednak zwraca się po około 7-9 latach i pozwala na generowanie prądu przez około 25 lat. Zakładając, że ceny prądu będą z upływem czasu rosnąć, inwestycja w panele fotowoltaiczne to przyszłościowe rozwiązanie.

Kolektory słoneczne – sposób na ogrzewanie wody

To rozwiązanie jest tańsze niż panele słoneczne, jednak produkt końcowy jest mniej praktyczny. Kolektory słoneczne przekształcają pozyskaną energię w energię cieplną, którą za pomocą specjalnego płynu ogrzewają wodę. W ten sposób osoby, które zainwestują w taki rodzaj odnawialnego źródła energii, mogą cieszyć się w okresie letnim darmową ciepłą wodą.

Zimą, jednak kiedy kolektory nie otrzymują wymaganej ilości światła, ilość ciepłej wody jest znacznie mniejsza. Kolektory słoneczne to dobre rozwiązanie dla osób, które wykorzystują dużą ilość ciepłej wody lub zależy im na zwiększeniu oszczędności właśnie w tej kategorii.

Domowa elektrownia wiatrowa

Warunki atmosferyczne panujące w Polsce nie sprzyjają inwestycji w domowe elektrownie wiatrowe. Instalację tego typu generują energię elektryczną, wykorzystując turbiny wiatrowe napędzane wiatrem. Jedną z głównych wad takiego rozwiązania jest duża zmienność w ilości dostarczanego prądu. Taka inwestycja może nie zapewnić odpowiedniej ilości energii dla domu, przez co jest dużo mniej opłacalna niż systemy solarne. Elektrownie wiatrowe zajmują znaczną ilość przestrzeni, co może być ograniczeniem w przypadku mniejszych działek. Co więcej, aby prąd był generowany w efektywny sposób, pobliska zabudowa nie może być zbyt wysoka, przez co w wielu sytuacjach takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Odnawialne źródła energii są zróżnicowane, więc każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla własnego domu. W zależności od preferencji oraz cech naszego domu możemy zdecydować się na instalację, która najbardziej się opłaci. Skoncentrowanie rządu na ochronę środowiska sprawia, że osoby zainteresowane alternatywnymi źródłami energii mogą starać się o spore dofinansowania, które znacznie podnoszą opłacalność danej inwestycji.