Wycieczka do Sądu

299

Autor: I LO im. Jarosława Dąbrowskiego

Ignorantia iuris nocet ( Nieznajomość prawa szkodzi), czyli co o pracy sądu powinieneś wiedzieć? W dniu 24 lutego 2020 r. uczniowie klasy I DG – prawno-dyplomatycznej uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, poznanie przebiegu procesu sądowego, struktury organizacyjnej sądu. Z pracą sądu i jego specyfiką zapoznali nas: pani sędzia Anna Mroczek, kuratorzy sądowi: p. Emila Kałuzińska, p. Barbara Pociejkin oraz p. Grażyna Alama. Mieliśmy okazję zobaczyć: pokój kuratorów, pokój przesłuchań z lustrem weneckim, sam areszt i jedną z 13 sal rozpraw. Mogliśmy zasiąść w ławach sali rozpraw i poczuć atmosferę tego miejsca oraz dowiedzieć się jak działa sąd. Każdy z uczestników wycieczki zajął miejsce przeznaczone  w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków czy publiczności.
W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, kuratora, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości i co grozi nieletnim za łamanie prawa. Każdy zainteresowany miał również możliwość założenia togi sędziowskiej, łańcucha z wizerunkiem orła oraz mógł usiąść za stołem sędziowskim.
Kulisy pracy sądu zrobiły na uczniach duże wrażenie.Wycieczka była interesującą formą zdobycia wiedzy na temat roli prawa w naszym życiu. Każdy z uczestników uzmysłowił sobie, jakie mogą być konsekwencje jego nieprzestrzegania.