Niedzielne msze święte w kościele pw. Świętej Rodziny

73

Autor: Starostwo Powiatowe

Msze święte w kościele pw. Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Niskiej odprawiane są tak, jak w czasach wolnych od epidemii. W każdej mszy swiętej może brać udział jednak jedynie 5 osób. Dlatego przeważnie odprawiane SA podwójne msze, jedna w kościele, druga w sali pod kościołem.

W niedzielę, 5 kwietnia 2020 roku, nadawaliśmy transmisje na żywo z mszy o godzinie 11.00 i 19.30. Mszę rano odprawiał ksiądz Grzegorz Chirk – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny, a msze wieczorną celebrował ksiądz Bartosz Stankiewicz.

7 dni przed Świętami Wielkanocnymi przypada Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Każdego roku w Niedzielę Palmową w kościele jest wiele osób, które przynoszą na każdą mszę do poświęcenia palmę. W tym roku, niestety, nie było tłumów, jednak to ograniczenie zostało wprowadzone po to, by jak najmniej osób zaraziło się koronawirusem.

Msze święte będą odprawiane:

w Wielki Czwartek Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00

W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00. W tym dniu obowiązuje ścisły post.

W sobotę Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00

W sobotę nie będzie święcenia pokarmów.

Każdy w domu może odmówić modlitwę, której treść znajduje się na stronie kościoła pw. Świętej Rodziny:

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze święte  o godz. 7:30, 9:00, 11:00, 12:30, 18:00 i 19:30.

Pierwsza Komunia Święta w parafii pw. Świętej Rodziny odbędzie się 13 września 2020 roku na mszy świętej o godz. 11:00. O terminie Sakramentu Bierzmowania poinformujemy po ustaniu epidemii.

„Modlitwa błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny

Prośmy, aby sam Pan pobłogosławił nasze pokarmy, aby oddalił od nas widmo epidemii i napełnił nasze serca radością.

Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, a w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu z apostołami, aby wraz z nimi spożyć posiłek.

Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność z nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, i spraw, abyśmy potrafili dzielić się z innymi wielkanocną radością, a kiedyś weszli na wieczną ucztę w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.”

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski,  nie zaleca wyjazdów na Święta Wielkanocne i spotkań rodzinnych. – „Naprawdę, to jest ogromne ryzyko. Mówię to z ogromnym żalem, ale i z dużą odpowiedzialnością: tak, święta w samotności lub tylko z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień.”