Bezpieczne wakacje z Gminą Będków

62

Autor: Starostwo Powiatowe

We wtorek i środę, 7-8 lipca 2020 roku, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Będkowie, spędziły wolny czas nad Zalewem Sulejowskim.  Pomysłodawcą zorganizowania wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych i zarazem organizatorem imprezy był Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków. Powstał projekt „Bezpieczne wakacje z Gminą Będków”, z którego skorzystało ok. czterdzieścioro dzieci i młodzieży w różnym wieku, od najmłodszych po uczniów klas ósmych.

Pierwszą atrakcją była wizyta w Grotach Nagórzyckich, filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie uczestnicy zostali oprowadzeni przez przewodników, którzy ciekawie opowiadali o trasie w byłej kopalni piasku kwarcowego w Nagórzycach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tajemniczych legend, które opowiadali przewodnicy z filii MCK-u – pierwszego dnia Tadeusz Lubicki, drugiego – Marek Stefański.

Z Grot uczestnicy przyjechali nad Zalew Sulejowski. Najpierw przespacerowali się po molo, a później przeszli do Portu Jachtowego MARUŚ nad Zalewem Sulejowskim, największego portu jachtowego nad zalewem, którego właścicielem jest Marek Szturnoga.

Tutaj czekała na nich wyjątkowa niespodzianka. Dzieci pływały ze Szkołą żeglarstwa i sportów motorowodnych Saily.pl.  Dariusz Jachimowski i Robert Grochowalski, właściciele szkoły, którzy na co dzień prowadzą kursy na patent sternika motorowodnego,  zaprosili dzieci i młodzież do motorówek. Na początku przeprowadzili krótkie szkolenia dotyczące zasad bezpieczeństwa nad wodą, nauczyli jak i po co zakłada się kamizelki ratunkowe. Dla dzieci była to niezapomniana przygoda. Każde mogło kierować motorówką, decydować, czy płynie szybko, czy wolno, z falą czy nie. Dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o wodzie i pływaniu.  

Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków i Jarosław Błoch – Przewodniczący Rady Gminy Będków – znaleźli chwilę, i udało im się choć na krótko odwiedzić uczestników imprezy. Usiedli przy ognisku i razem z młodzieżą i dziećmi upiekli kiełbaski. Dzieci zgłodniały po wyczerpującym, zapełnionym atrakcjami dniu. Chętnie opowiadały gościom, co do tej pory udało im się zwiedzić i jak czuli się w roli sterników.

Znad Zalewu Sulejowskiego uczestnicy przyjechali na Niebieskie Źródła, kolejną atrakcję naszego miasta. Ze zdziwieniem obejrzały pulsujące gejzery piasku.

Po powrocie do domu uczestnicy pokazali rodzicom zdjęcia z wycieczki.