Minirecital piosenek patriotycznych i projekcja filmu „Kanał” w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

64

Autor: Starostwo Powiatowe

W sobotę, 1 sierpnia 2020 roku, na placu Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyła się projekcja filmu „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Przed filmem w temat Powstania Warszawskiego wprowadził uczestników spotkania minirecital piosenek patriotycznych w wykonaniu uczestniczek zajęć wokalnych: Kaji Sputowskiej, Oliwii Książczak i Zuzanny Ignasiak. Dariusz Stańdo – Wicedyrektor PCAS-u podziękował za występ, wręczając każdej z artystek upominek. Uczestniczki pracują pod kierunkiem Katarzyny Rychlik i Barbary Kani, które przygotowały wokalistki do występu.

Po recitalu Dorota Ignasiak – dyrektor PCAS-u, zaprosiła wszystkich do obejrzenia filmu „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Film opowiada historię ostatnich godzin życia żołnierzy Armii Krajowej, walczących w Powstaniu Warszawskim. Po nieudanej próbie przebicia się przez stanowiska oddziałów niemieckich, kompania porucznika Zadry otrzymuje polecenie przedostania się z Mokotowa do wciąż walczącego Śródmieścia. Jedyna droga dotarcia do tego miejsca prowadzi przez kanały. Scenariusz napisał Jerzy Stefan Stawiński  na podstawie własnego opowiadania opartego na osobistych wojennych przeżyciach. „Kanał” był pierwszym po wojnie obrazem Powstania Warszawskiego.