Endokrynolog – czym właściwie się zajmuje, kiedy warto go odwiedzić?

104

Endokrynolog to pojęcie, które zna i kojarzy ze specjalizacją lekarską większość
z nas. Jednak nadal niewiele osób wie, czym zajmuje się ten specjalista.
Dlatego tak często pojawia się pytanie: endokrynolog – co to za lekarz?
Wiedza społeczeństwa o tej specjalizacji jest bardzo mizerna, a może się okazać niezwykle przydatna. Z naszego artykułu dowiesz się, czym zajmuje się endokrynolog i kiedy warto się do niego zgłosić.

Endokrynolog – kto to?

Zacznijmy więc od wyjaśnienia, kim jest ten specjalista. Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się narządami wydzielania wewnętrznego, czyli układem hormonalnym człowieka. W naszym ciele znajdują się liczne gruczoły dokrewne, które wydzielają hormony regulujące funkcjonowanie całego organizmu. Należą do nich: przysadka mózgowa, szyszynka, grasica, podwzgórze, tarczyca, przytarczyce, nadnercza oraz gruczoły płciowe, czyli jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Zadaniem endokrynologa jest monitorowanie pracy układu dokrewnego.

Endokrynolog – co leczy?

Wizyta u endokrynologa jest w stanie rozwiązać wiele problemów, z którymi młodzież zmaga się w trudnym okresie pokwitania. Czym zajmuje się endokrynolog? Lekarz ten pomoże się uporać z problemami związanymi z zaburzonym działaniem gospodarki hormonalnej. Endokrynolog zajmuje się zajmuje się problemem nadmiernego owłosienia, zaburzeniami dojrzewania, łysieniem lub trądzikiem. Zgłaszają się do niego również osoby
z niepłodnością związaną z nieprawidłowym działaniem hormonów. Jego głównym celem jest uregulowanie wymienionych wcześniej zaburzeń związanych z niewłaściwą pracę układu hormonalnego.

Jakie choroby leczy endokrynolog? Zajmuje się przede wszystkim różnymi schorzeniami związanymi z nieprawidłowym działaniem hormonów. Często trafiają do niego osoby
z chorobami tarczycy (niedoczynność, nadczynność, Hashimoto, guzy), przytarczyc, trzustki (cukrzyca, guzy), przysadki mózgowej, nadnerczy, a także gonad (nieprawidłowe miesiączkowanie, menopauza). To, co leczy endokrynolog, to przede wszystkim schorzenia związane z niedoczynnością lub nadczynnością wyżej wymienionych narządów.

Kiedy do endokrynologa?

O tym, kiedy należy udać się do endokrynologa, decyduje najczęściej lekarz pierwszego kontaktu. To właśnie on przeprowadza pierwsze badanie i wstępnie rozpoznaje schorzenia, które wymagają dalszego leczenia. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi, że potrzebna jest wizyta u endokrynologa, to wystawia odpowiednie skierowanie. Do tego specjalisty można się również zgłosić prywatnie bez skierowania, jeśli stwierdzimy, że to właśnie ten lekarz jest w stanie mu pomóc. Endokrynolog w Łodzi przyjmuje na przykład
w nowoczesnych przychodniach Salve: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-endokrynologiczna-usg-tarczycy/zakres-swiadczen/.

Z jakimi problemami warto więc się zwrócić do endokrynologa?

• Obfity trądzik;
• Nagłe spadki i przyrosty masy ciała;
• Nadmierne wypadanie włosów;
• Nadmierne owłosienie;
• Łamliwość paznokci;
• Bardzo duże osłabienie lub nadpobudliwość;
• Obrzęki;
• Senność;
• Nadpotliwość;
• Uderzenia gorąca;
• Zaburzenia miesiączkowania;
• Niepłodność;
• Zaburzenia dojrzewania u dzieci takie, jak: bardzo niski wzrost, nadmierny wzrost, przedwczesne dojrzewanie.

Wymienione objawy nie zawsze są związane z nieprawidłowym działaniem gruczołów. Jednak wizyta u endokrynologa pomoże określić, czy hormony stanowią przyczynę problemów.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Wizyty u endokrynologa nie trzeba się obawiać. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować. Należy pamiętać, że pierwsza wizyta u endokrynologa to przede wszystkim szeroki wywiad, w którym specjalista stara się rozpoznać wszystkie niezbędne czynniki, które mogą wpływać na występowanie zaburzeń. Dlatego, aby badanie miało jakikolwiek sens, powinno się dokładnie opowiedzieć lekarzowi
o wszystkich objawach i związanych z nimi wątpliwościach. Po przeprowadzeniu wywiadu endokrynolog decyduje, które badania należy zlecić. Na podstawie uzyskanych wyników może ocenić przyczyny schorzeń i ustalić odpowiednie leczenie. Dlatego warto bardzo dokładnie opowiedzieć o wszystkich niepokojących dolegliwościach.

Artykuł sponsorowany