Mjr Henryk Dobrzański „Hubal” patronem Pociągu POLREGIO

237

Autor: Starostwo Powiatowe

W dniu dzisiejszym tj. 2 października br. na dworcu PKP w Tomaszowie Mazowieckim miała miejsce uroczystość nadania nazwy „HUBALCZYK” pociągowi relacji Łódź-Tomaszów-Opoczno na cześć żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Pomysłodawcami wydarzenia i współorganizatorami byli: Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, Polregio, Muzeum Regionalne w Opocznie, a wszystko pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego – Grzegorza Schreiber.

Zgromadzeni uczestnicy po raz pierwszy mogli zobaczyć skład SA 139 Link, który został przyozdobiony specjalnie stworzoną grafiką, przedstawiającą majora Hubala, jego oddział oraz motto „Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg”.

Uroczystego przecięcia wstęgi przy pociągu dokonali potomkowie żołnierzy mjr. Hubala wraz z posłem Robertem Telusem, władzami samorządowymi Województwa Łódzkiego i prezesem Polregio.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych powiatu tomaszowskiego i opoczyńskiego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łodzi im. mjr. Hubala. Powiat Tomaszowski  reprezentowali: Starosta Tomaszowski – Mariusz Węgrzynowski i Członek Zarządu Powiatu – Elżbieta Łojszczyk.

Podczas uroczystości podkreślano, że wybór pociągu nie był przypadkowy, bo Hubal i jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego był związany z regionem tomaszowsko-opoczyńskim. 30 kwietnia 1940 roku Hubal poległ w Anielinie w powiecie opoczyńskim.

Po zakończeniu uczestnicy wyruszyli pociągiem do Opoczna. Z dworca udali się do Muzeum Regionalnego w Opocznie, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej mjr. Hubalowi i jego żołnierzom. W ramach wystawy zaprezentowany został portret mjr. Dobrzańskiego oraz zdjęcia i inne pamiątki oraz krótki film dokumentalny o historii i służbie na morzu statku MS Major Hubal.