Gra Miejska „Śladami Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920”

469

Autor: Urząd Miasta

W piątek 2 października br., odbyła się w naszym mieście Gra Miejska „Śladami Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920”, której organizatorem było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Tym razem kanwą gry były losy Tomaszowian biorących udział w zmaganiach wojennych lat 1919-1921 z naciskiem na ich udział w Bitwie Warszawskiej.  

Na początku gry uczestnicy oddali hołd poległym w walce o Niepodległość Tomaszowianom zapalając biało-czerwone znicze na Cmentarzu Wojennym przy ul. Smutnej.

Gra polegała  na wykonaniu przez 5-osobowe zadań o charakterze historyczno-sprawnościowym na terenie miasta, w oparciu o miejsca  związane z jego historią, gdzie musieli się wykazać wiedzą, umiejętnościami i refleksem na punktach kontrolnych oraz rywalizowali w strzelaniu  z  karabinka KBKS.

W grze wzięło udział 18 zespołów z tomaszowskich szkół średnich i  (I LO, II LO, ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3, ZSP nr 8, LO THOMAS) i podstawowych ( SP nr 1, SP nr 3, SP nr 6, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 10,SP nr 11, SP nr 12, SP nr 13, SP nr 14 oraz SP Tomek ). W sumie w zabawie uczestniczyło ponad 100 osób.

Najlepsze w kategorii szkół ponadpodstawowych :

I miejsce- I Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Błażej Koziełek, Piotr Kaczmarczyk, Klaudia Bielas, Piotr Wojtaszczyk, opiekun-p.Monika Borowczyk-Jóźwik;

II miejsce -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w składzie: Karolina Badek, Jakub Engel, Kamil Krzeszewski, Szymon Kuźba, opiekun-p.Joanna Kryszewska;

III miejsce- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w składzie: Magdalena Duras, Szymon Grudziak, Jakub Szmidel, Mikołaj Szurpik, opiekun-p.Wojciech Sitek.

Najlepsze w kategorii szkół podstawowych :

I miejsce-Szkoła Podstawowa nr 9 w składzie: Amelia Adamska, Andrzej Szmidel, Liliana Malik, opiekub-p.Małgorzata Jabłońska;

II miejsce-Szkoła Podstawowa nr 3 w składzie: Eryk Bilmin, Filip Borysławski, Zuzanna Olczyk, Stanisław Ordak, opiekun -p.Magdalena Bugajska;

III miejsce- Szkoła Podstawowa „Tomek” w składzie: Amelia Tchórz, Piotr Bojsza, Olga Nowak, Michał Kaczmarek.

Ogłoszono również wyniki Konkursu Historycznego z 15 sierpnia 2020 roku realizowanego w ramach Projektu. W kategorii indywidualnej:

I miejsce-p.Kamil Borkowski;

II miejsce-p.Michał Mochola;

III miejsce-p.Aleksandra Politowska.

W kategorii rodzinnej zwyciężyli Karina, Justyna i Przemysław Borkowscy.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a dodatkowo dla laureatów i ich opiekunów planowana jest na 15 października 2020 roku całodniowa wycieczka  do miejsc związanych z Bitwą Warszawską (Warszawa-Radzymin-Sulejówek-Ossów).

Na zakończenie gry na wszystkich czekał poczęstunek i wojskowa grochówka w Skansenie Rzeki Pilicy oraz zwiedzanie eksponatów, prezentacja multimedialna i wykład dotyczący  udziału Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, które przedstawili Aleksandra Kobalczyk i p.Tomasz Antczak.