Ślubowanie Klas 1 i Dzień Edukacji Narodowej w I LO

536

Autor: I LO im. Jarosława Dąbrowskiego

„SZCZĘŚLIWY, KTO MĄDROŚĆ OSIĄGNĄŁ”

W tym roku szkolnym dwie ważne w kalendarzu uroczystości Święto Szkoły oraz Dzień Edukacji Narodowej zostały połączone w jedną podzieloną na dwie tury akademię. W każdej z części poszczególne klasy 1 wypowiadały rotę ślubowania, stając się w ten sposób członkami społeczności uczniowskiej 1 Liceum. Każda z części wzbogacona była o program artystyczny. Pierwszy związany był z jakże ważną uroczystością 190 – lecia nadania praw miejskich Tomaszowowi Mazowieckiemu, druga zaś wypełniona była refleksją słowno – muzyczną na temat mądrości. Pani dyrektor skierowała do zgromadzonych gości, wśród których byli pani Beata Stańczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty oraz pani Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu, oraz do całej społeczności szkolnej następujące słowa:

Dzień Edukacji Narodowej każdego roku kojarzy się z jesienią, kwiatami od uczniów i słowami wdzięczności. Wielu z nas pewnie przyzwyczaiło się do takiej formuły, która na zawsze pozostanie taka sama, bo jak inaczej podziękować, jak nie w najprostszych słowach.

Pewnie wielu z nas zastanawia się również nad tym, jak wiele praca nauczyciela – moja praca- daje tym wszystkim, dla których ją wykonuję. To naturalne, bo każdy cieszy się, gdy widzi efekty swojego trudu.

I pewnie niejednokrotnie zdarzało się nam mieć chwile słabości, gdy trud, wysiłek i ilość obowiązków przytłaczały nas. I to też zrozumiałe, bo każdy, kto chce dobrze wykonać swoją pracę, poświęca się jej całkowicie.

TACY JESTEŚMY.

Ale dziś MOŻEMY, POWINNIŚMY, A NAWET MAMY TAKI OBOWIĄZEK, by poczuć się wyjątkowo.

Edukacja bowiem to sztuka, edukacja to wyzwanie, edukacja wreszcie to siła.

Jako nauczyciele, wychowawcy możemy czuć się artystami swojego rzemiosła, kształtujemy bowiem charaktery z materii ludzkiej poprzez nadawanie im właściwej formy, formy człowieka wykształconego. Czyż nie jesteśmy przez to spadkobiercami myśli samego Arystotelesa?

A czyż podejmując codzienną żmudną pracę, która stawia przed nami wciąż nowe wyzwania i wymaga ogromnej siły, nie uczymy swoich młodych podopiecznych, by, jak mawiał Horacy, odważyli się być ludźmi mądrymi?

TACY JESTEŚMY – nauczyciele XXI wieku, spadkobiercy myśli wielkich filozofów oraz ojców polskiej myśli naukowej – twórców Komisji Edukacji Narodowej.

TACY JESTEŚMY i możemy dziś być z siebie dumni.

Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty życzę szczęścia, by pozostawali zawsze wierni swoim ideałom – ideałom MĄDROŚCI, bo
” KTO MĄDROŚĆ OSIĄGNĄŁ, TEN PRAWDZIWIE JEST SZCZĘŚLIWY”.

Pani Elżbieta Łojszczyk odczytała list Starosty Powiatu Tomaszowskiego na Dzień Edukacji Narodowej, natomiast pani wicedyrektor Anna Dudek list Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego. Uroczystość zakończyły życzenia od Samorządu Szkolnego, które złożyła wszystkim pracownikom szkoły Monika Kubicka. Samorząd przygotował również dla wszystkich słodki upominek.