Jak wspierać rozwój dziecka i skłonić go do nauki?

195

Małe dzieci wiedzę chwytają „w lot”. Czterolatek o wiele szybciej nauczy się alfabetu, niż sześciolatek i lepiej przyswaja nowe treści. Jeśli w porę nie rozbudzisz w dziecku chęci do nauki, wtedy może mieć ono duży problem na dalszym etapie edukacji Zainwestuj więc czas i środki materialne na ten cel, aby efekty był zadowalające.

Od czego zacząć?

Tak naprawdę od pierwszych dni życia. Trzeba dużo mówić do dziecka, bo ono mimo braku umiejętności mowy bierze udział w dyskusjach. Słucha i wyraża uczucia oraz chce być obecne w rozmowach rodziców. Co więcej, dziecko odczuwa emocje innych i reaguje na nie. Dlatego też koniecznie mów dużo do dziecka, śpiewaj mu piosenki i czytaj książeczki. Nie okazuj też przy nim złości i smutku. Tylko wtedy, gdy będzie wychowywało się
w atmosferze miłości, jego rozwój przebiegnie płynnie i prawidłowo.

Pierwsze literki i pierwsza satysfakcja – kiedy twoje dziecko uczy się pisać

Różne są zdania na temat rozpoczęcia nauki literek. Jedni czekają dość długo na tę chwilkę, a inni decydują się na znacznie szybszy start. Tak naprawdę, kiedy dzieci zaczynają mówić i wychodzi im to sprawnie, wtedy jest najlepszy moment na kontakt z alfabetem. O alfabecie przeczytasz na stronie https://www.51015kids.eu/blog/w-jakim-wieku-dziecko-powinno-znac-alfabet. Im wcześniej wprowadzisz dziecko w arkana literowej wiedzy, tym lepiej.

Od czego zacząć? Pokaż dziecku, że nauka alfabetu może być arcyciekawą zabawą. Wykorzystaj do tego celu edukacyjne zabawki i kredki (najlepiej żelowe lub świecowe). Ciekawym pomysłem jest zakup piankowego alfabetu, którym można się świetnie bawić. Kolejna propozycja zabawki edukacyjnej to drewniane szablony do pisania czy puzzle ilości w kształcie literek. Oprócz tego nie zapominaj o kolorowych książeczkach w twardych obwolutach. Książeczki skutecznie przyciągają uwagę. Możesz wybrać model do składania wyklejania lub kolorowania.

Zabawy edukacyjne dla maluchów – które z nich będą najlepsze?

Wystarczy wejść do jednego z dobrze zaopatrzonych sklepów z artykułami dla dzieci, aby wybrać ciekawy zestaw zabawek edukacyjnych. Na początku są to maskotki, gryzaki
i zabawki sensoryczne. W bardzo szerokim wyborze dostępne są także kolorowe maty edukacyjne różnej wielkości. Musisz wybrać je odpowiednio do wieku i umiejętności dziecka. Nie mogą być ani za trudne, ani za łatwe, bo wtedy efekty będą mizerne. Dzięki takim zabawkom maluch będzie rozwijał zdolności manualne, poznawcze i kojarzenie faktów.

Oprócz ww. propozycji możesz też wymyślać gry i zabawy samodzielnie. Pamiętaj, że maluchy lubią dotykać, smakować i obserwować. Wyznacz mu zadania, które musi wykonać, np. rozpoznawania kształtu przedmiotu ukrytego w worku czy dokończenie rozpoczętego rysunku. Małe dzieci często domagają się samodzielności, dlatego z chęcią wezmą udział w atrakcyjnych zabawach. Najważniejsze jest to, aby przez zabawę wspierać rozwój dziecka na wielu poziomach.

Jeśli zachęcisz dziecko do nauki, szybko zauważysz efekty. Maluch sam będzie dążył do poznawania świata i rozwiązywania jego ciekawych zagadek.