Obchody 158 rocznicy Powstania Styczniowego

355

Autor: Starostwo Powiatowe

22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił manifest wzywający naród do walki, a także wydał dekrety uwłaszczeniowe, które miały zachęcić chłopów do poparcia powstania.

Powstanie styczniowe, przeciwko Imperium Rosyjskiemu,  wybuchło nocą 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było zaskoczeniem dla strony rosyjskiej.

To jedno z najdłuższych powstań narodowych. Choć zryw niepodległościowy zakończył się klęską, stanowił bodziec dla dążeń niepodległościowych kolejnych pokoleń Polaków.

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że dla uczczenia 158 rocznicy wybuchu powstania w piątek, 22 stycznia 2021 roku, o godzinie 9.00 odprawiona zostanie  msza święta w Sanktuarium św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim ul. POW 2.

W związku z sytuacją epidemiczną COVID-19 każdy jej uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa w związku z istniejącymi obostrzeniami (obowiązek zakrywania nosa i ust, zachowania dystansu społecznego oraz przestrzegania limitu uczestników w Mszy Świętej). 

Indywidualnie po mszy świętej można złożyć kwiaty oraz znicze pod obeliskiem „W hołdzie uczestnikom powstań narodowych” zlokalizowanym w Tomaszowie Mazowieckim  na skwerze przy zbiegu ul. Mościckiego i Browarnej.