Zarząd Powiatu uhonorował Romana Wojciechowskiego – artystę ludowego

40

Autor: Starostwo Powiatowe

W poniedziałek, 11 stycznia 2021roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele Zarządu Powiatu Tomaszowskiego wręczyli list gratulacyjny Romanowi Wojciechowskiemu, skrzypkowi ludowemu.

Na filmie artysta opowiada o sobie, o nagrodach, jakie otrzymał indywidualnie i z kapelą, o zespołach, z którymi współpracuje. Zapraszamy do oglądania.

Starosta Tomaszowski odczytał list gratulacyjny, który następnie wręczony został Romanowi Wojciechowskiemu.

„W imieniu władz powiatu tomaszowskiego pragniemy złożyć na pana ręce słowa uznania i podziękowania za działania na rzecz utrwalania i propagowania kultury ludowej poprzez twórczość muzyczną.

Bogactwem każdego regionu jest jego kultura i tradycja. Wychowując kolejne pokolenia w poczuciu poszanowania historii przekazujemy wartości, które stanowią o naszej tożsamości narodowej.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że Ziemia Tomaszowska może poszczycić się bogatym dorobkiem kultury folklorystycznej, którą pan współtworzy. Bogaty repertuar, wspaniała technika,  płynność gry i cechy stylu wykonawczego, przejęte od tradycyjnych muzykantów,

pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że jest pan wyjątkowym artystą i wybitnym skrzypkiem.

Promując wielokrotnie nasz region na scenach muzycznych, stał się pan rozpoznawalną marką i zyskał miano Ambasadora Kultury oraz Przyjaciela Powiatu Tomaszowskiego.

Dowodem tego są prestiżowe nagrody i odznaczenia za zasługi dla kultury, między innymi główna nagroda „Baszta” zdobyta trzykrotnie w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nagroda im. Oskara Kolberga, odznaka Zasłużony Działacz Kultury, a w 2020 roku nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej „Muzyka u źródeł”.

Jesteśmy wdzięczni za troskę o piękno kultury. Niech dalsza praca przynosi panu zadowolenie i będzie źródłem satysfakcji oraz społecznego uznania.  Życzymy zdrowia i wytrwałości w realizacji kolejnych planów.

Szczęść Boże.

„Pan Roman jest postacią wyjątkową, jest perełką na mapie naszego powiatu. To osoba, która  przysparza bardzo wielu laurów na co dzień. Jest twórcą ludowym, który odnosi sukcesy. Serdecznie gratulujemy panu Romanowi.” – podziękował Romanowi Wojciechowskiemu Mariusz Węgrzynowski.

„Szanowni Państwo.

Kiedy nagradzamy tak wspaniałych twórców kultury ludowej, musimy sobie utrwalić świadomość, jak wielkim potencjałem są tacy ludzie, którzy kultywują to wszystko, co znają od dzieciństwa.

To ważne, że swoją pasją chce pan dzielić się z innymi, bo udział w tak wielu wydarzeniach, przeglądach, konkursach potwierdza nie tylko pana talent, pana zaangażowanie, maestrię w operowaniu instrumentem, bo wiemy doskonale,  że skrzypce należą do najtrudniejszych instrumentów, tam nie ma na gryfie progów, wszystko na ucho, czyli doskonały słuch, słuch absolutny,  więc skoro pan dysponuje słuchem absolutnym, ja powiem krótko, w imieniu władz samorządowych województwa łódzkiego gratuluję panu absolutnie i głęboko wierzę w to, że zarówno uzyska pan, skoro taka nominacja już złożona, medal Gloria Artis,  a także w kolejnych edycjach, myślę, że nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury również trafi w pana ręce, bo z tego co słyszę i widzę, że ten dorobek jest niekwestionowany z pewnością również uzyska pan nominację i w efekcie nagrodę Samorządu Województwa Łódzkiego,  czego bardzo serdecznie panu życzę.” – pogratulował talentu i wielu nagród Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Roman Wojciechowski przyszedł na spotkanie ze skrzypcami i chętnie zaprezentował swój talent muzyczny.