Narzuty chronią i zabezpieczają nasze łóżko, jak je dobrać?

235

Jak dobrać narzutę ochronną na łóżko?

Narzuta to okrycie, które stosuje się na łóżko, materac, kanapę czy wersalkę. Zazwyczaj ma kształt prostokąta i dostępna jest w rozmiarach podobnych do wymiarów łóżek sypialnianych. Jej głównym przeznaczeniem jest ochrona powierzchni materaca oraz pościeli w ciągu dnia przed zabrudzeniami czy np. sierścią psa. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zamiast ścielić łóżko, wystarczy rozłożyć na pościeli narzutę. Można ja także wykorzystać jako dodatkowe okrycie podczas chłodniejszych nocy. Sklepy oferują narzuty w wielu wariantach kolorystycznych, wzorach, a także i fakturach. Z tego względu narzuty stały się również elementem dekoracyjnym, który jest chętnie wykorzystana podczas urządzania sypialni bądź salonu. Dlatego wybierając narzutę, warto wziąć pod uwagę zarówno materiał, jak i design, aby stworzyć ciekawą aranżację.

Na co zwrócić uwagę, kupując narzuty na łóżko?

Decydując się na zakup narzuty, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim kieruj się:

  • rozmiarem – to kluczowa kwestia. Rozmiar należy ustalić, zanim zdecydujesz się na tkaninę oraz barwę. Wielkość musisz dostosować do wymiarów łóżka oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu estetycznego i eleganckiego efektu, gdzie tkanina delikatnie spływa po bokach łóżka, należy wybrać większe modele. Mają one zakryć nie tylko materac, ale również i łóżko. Oczywiście możesz postawić także na narzutę, która zakryje tylko i wyłącznie pościel, jej brzegi włożysz pod materac, a ramy łóżka będą widoczne. To zależy od indywidualnego gustu,
  • materiałem – odgrywa on najważniejszą rolę. Ma być wysokiej jakości i spełniać swoje funkcje,
  • przeznaczeniem – inna narzuta sprawdzi się jako forma ochrony przed uszkodzeniami, inna jako dodatkowe okrycie wierzchnie, a jeszcze inna traktowana tylko i wyłącznie jako element dekoracyjny.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar narzuty?

Decydując się na zakup narzuty, określ jej rozmiar. Zastanów się, czy chcesz, aby zakryła nie tylko materac, ale całe łóżko, delikatnie zwisając do samej podłogi, czy ma być założona pod materac. Jeżeli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, zmierz szerokość i długość łóżka, a także wysokość od podłogi aż do górnego krańca materaca. Do szerokości narzuty należy dodać dwukrotność wysokości od podłogi, a do długości pojedynczą wysokość odległości od podłogi do krańca materaca. Jeżeli łóżko ma 120 centymetrów szerokości, 180 cm długości i 50 cm wysokości od podłogi, to szerokość narzuty wyliczamy 120+50+50 c = 220 cm. A długość liczymy poprzez wzór: 180 + 50 = 230 cm. W przypadku, gdy chcemy narzutę schować pod materac, to należy zsumować szerokość materaca, podwójną wysokość materaca, grubość kołdry oraz zakładkę (około 20 centymetrów).