Trzech laureatów olimpiady historycznej

71

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Tytuł laureata XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy” zdobyli trzej reprezentanci naszej szkoły. Uczniowie klasy II mat-fiz Julian Reszka i Igor Banaszczak ex-aequo zajęli 12 miejsce, a Tobiasz Tatar z klasy III hum miejsce 14. Do olimpiady uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Macieja Błaszczyka.

W dniach 18-19 czerwca 2021 r. w Warszawie 56 finalistów, posiadających już uprawnienia zwalniające z matury z historii, zmierzyło się w 7 konkurencjach rozegranych na terenie Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego i Warszawy. Uczestnicy pisemnie odpowiadali na pytania dotyczące barwy i broni, malarstwa batalistycznego, geografii militarnej, herbów oraz obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. W części ustnej była prezentacja wylosowanego eksponatu broni i oprowadzanie po wybranym obiekcie średniowiecznej Warszawy.

W sobotę 19 czerwca miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i podsumowanie finału w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Warto odnotować, że od roku 2014/2015 tytuł laureata olimpiady „Losy żołnierza…” zdobyło już 13 uczniów naszej szkoły. Od 2017/2018, od kiedy olimpiada spełnia warunki olimpiady przedmiotowej, zwolnienie z matury z historii uzyskało 12 uczniów.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz ich opiekunowi Panu Maciejowi Błaszczykowi!