Obchody Dnia Pamięci ofiar Ludobójstwa – 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

141

Autor: Starostwo Powiatowe

Na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku, 11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej.

W Tomaszowie Mazowieckim w niedzielę, 11 lipca 2021 roku, obchody tej rocznicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, gdzie ksiądz Zygmunt Nitecki odprawił mszę w intencji pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w czasie i po II wojnie światowej. Podczas kazania przybliżył historię, wspomniał  „krwawą niedzielę”, czyli punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, czyli akcje masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu. W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, nacjonaliści ukraińscy zaatakowali w 99 miejscowościach i wymordowali ludność polską. W kolejnych dniach były kontynuowane masakry.

Na zdjęciu: delegacja władz powiatu tomaszowskiego w składzie: od lewej Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, składają wiązankę kwiatów pod pomnikiem Nieznanego żołnierza, na terenie kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski,11 lipca 2021 roku, w 78 rocznicę zbrodni wołyńskiej w Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

Po mszy świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem Nieznanego żołnierza, który znajduje się na terenie kościoła. W imieniu władz powiatu tomaszowskiego kwiaty złożyli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego i Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego. W imieniu władz miejskich kwiaty złożyła delegacja w składzie – Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Marzanna Popławska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim.

Na zdjęciu: delegacja władz powiatu tomaszowskiego w składzie: od lewej Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, składają wiązankę kwiatów pod pomnikiem Nieznanego żołnierza, na terenie kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski,11 lipca 2021 roku, w 78 rocznicę zbrodni wołyńskiej w Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

Kwiaty złożyła delegacja tomaszowskich służb mundurowych: Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej  w Tomaszowie Mazowieckim, Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowiecki i Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim oraz delegacja Ruchu Narodowego oddział w Tomaszowie Mazowieckim z Andrzejem Fąkiem – Prezesem tomaszowskiego oddziału na czele.

 „11 lipca obchodzimy 78. rocznicę rzezi wołyńskiej. Wyjątkowo straszne wydarzenia, które temu towarzyszyły, przez wiele lat pomijane były przez oficjalne media. Dopiero w dzisiejszych czasach możemy przypomnieć Polakom, możemy mówić o tym, co się strasznego wydarzyło 78 lat temu. Zginęło sto kilkadziesiąt tysięcy  Polaków, ludzi starszych, w średnim wieku, ale też najmniejszych, którzy mieli po kilka tygodni, po kilka miesięcy. Rzeź przeprowadzona przez Ukraińców na Polakach, na katolikach, tylko dlatego, że byli Polakami, byli katolikami, którzy mówili o tej moralności, która wypływa ze społecznej nauki kościoła katolickiego. To był mord na narodzie polskim, to było ludobójstwo. Napadano ludzi w nocy, wtedy kiedy spali, napadano wtedy, kiedy byli w niedzielę w kościele na mszy świętej, kiedy się modlili o to wszystko, co jest dobre i w tym momencie otaczano kościoły i tych wszystkich Polaków, którzy byli w środku, mordowano, poddawano  nieprawdopodobnym torturom. To jest coś, co niewątpliwie ciąży na naszych relacjach z narodem ukraińskim. Coś, co powinno być do końca wyjaśnione, a w stosunku do tych, którzy dopuścili się takiego mordu, powinny zostać wyciągnięte konsekwencje. Potrzebne jest oczyszczenie, potrzebne jest to wszystko, co nazywa się dialogiem, żeby była ujawniona pełna prawda, dotycząca wszystkich mordów, które się wtedy działy. Kolejny dramatyczny akt w historii narodu polskiego, kolejne wydarzenie, o którym trzeba mówić, trzeba przypominać potomnym, młodzieży, tym wszystkim, którzy o tym do tej pory nie wiedzieli, że takie wydarzenia miały miejsce na terenie Wołynia i terenów okolicznych.

Trzeba przypomnieć, że w tych latach 1939-1945, jak obliczają historycy, zginęło Polaków ponad 6 milionów. To jest wielki dramat narodu polskiego i dzisiaj jako państwo, jako Polacy, jako tomaszowianie, musimy robić wszystko, żeby to, co jest takie niedobre, to co jest dramatyczne, już się więcej nie powtórzyło. Dziękuję bardzo i proszę zachować tych wszystkich, którzy byli Polakami, byli katolikami, w swojej modlitwie, w swoich modlitwach, tak, żeby pamięć o nich nie zaginęła.” – powiedział Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Na zdjęciu: delegacja Ruchu Narodowego oddział w Tomaszowie Mazowieckim, składa wiązankę kwiatów pod pomnikiem Nieznanego żołnierza, na terenie kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski,11 lipca 2021 roku, w 78 rocznicę zbrodni wołyńskiej w Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

 „Dzisiaj zgromadziliśmy się w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na ulicy Słowackiego, aby modlić się za wszystkich, którzy zginęli bestialsko zamordowani przez nacjonalistów ukraińskich. Jest to już 78 rocznica. Największa rzeź Polaków na Wołyniu miała miejsce w „krwawą niedzielę” i dzisiaj na pamiątkę tej rzezi spotykamy się, aby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy zginęli. W 2016 roku zapadła decyzja uchwałą Sejmu, że właśnie 11 lipca będzie obchodzone święto ofiar wszystkich, którzy zginęli pod racjonalistów ukraińskich. Czyli dzisiaj obchodzimy po raz piąty taką rocznicę. Modliliśmy się w czasie mszy świętej, wspominając tamten czas, w którym nasi rodacy ginęli bestialsko zamordowani przez UPA, ale nie tylko. W samą „krwawą niedzielę” zginęło aż 8000 osób. W czasie lat 1943-44 zginęło ponad sto tysięcy Polaków. Byli to nie tylko mężczyźni, byli to nie tylko żołnierze walczący z okupantem ukraińskim,  ale to były również kobiety, kobiety w ciąży, były to również dzieci zamordowane. Ważne jest, aby pamiętać o tych, którzy zginęli, abyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju. Cześć ich pamięci.” – powiedziała Marzanna Popławska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim.