Uroczystości w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej i walk o Tomaszów Mazowiecki

477

Autor: Starostwo Powiatowe

W środę, 1 września 2021 roku, obchodziliśmy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Tomaszowie Mazowieckim na Cmentarzu Wojennych odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę, a także upamiętniające 82. rocznicę walk w obronie naszego miasta, które trwały w dniach od 5 do 7 września 1939 roku.

1 września 1939 roku, 82 lata temu, na Polskę napadły wojska hitlerowskich Niemiec, a 17 września wojnę wypowiedział Związek Radziecki, wschodni sąsiad Polski.

Na zdjęciu: zdjęcie z uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Tomaszowie Mazowieckim, w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej i walk o Tomaszów Mazowiecki, które odbyły się 1 września 2021 roku

„Na Tomaszów Niemcy uderzyli 6 września dwoma dywizjami pancernymi. Bomby spadały na Lubochnię oraz stanowiska 45. Pułku Strzelców Kresowych pod Zawadą, którym dowodził pułkownik Stanisław Hojnowski. Pod wieczór Niemcy włamali się w lukę w pozycjach polskiej dywizji, znajdującej się w rejonie Komorowa i Cekanowa. Ulice miasta wiodące w kierunku północnym opustoszały. O godz. 22 bataliony 45. Pułku spotkały się na pl. Kościuszki i ruszyły w dół ulicą Prezydenta Wojciechowskiego (Warszawską). Pułkownik Hojnowski chciał przedrzeć się do lasów lubocheńskich. Maszerujących żołnierzy Hojnowskiego ostrzeliwali dywersanci, rekrutujący się m.in. z miejscowych Niemców. Pierwsze nieprzyjacielskie czołgi czekały w Starzycach już od godz. 19. Najwięcej kul ze strony Wermachtu i piątej kolumny spadło na obrońców miasta w wylotach ulic Projektowej (J.U. Niemcewicza) i Pierackiego (gen. Grota-Roweckiego). W polskich szeregach zapanowała panika. Wielu zginęło też u wylotu ul. św. Władysława (Kołłątaja). Przed wylotem na ul. Zawadzką zginął płk Hojnowski.” – czytamy jak wyglądały pierwsze dni września 1939 roku w naszym mieście.

Uroczystość poprowadził Adam Tataradziński. Modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej poprowadził ksiądz Jan Cholewa – proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej. O tym, jak ważne jest, byśmy pamiętali ten czas, pamiętali bohaterów, którzy polegli za to, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Ppor Hubert Gawęda odczytał apel pamięci i Kompania Honorowa oddała salwę. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

W imieniu władz powiatu tomaszowskiego kwiaty złożyła delegacja w składzie: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego i Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Uroczystość uświetnił udział Kompanii Honorowej wystawionej przez 25. Batalion Logistyczny Ziemi Tomaszowskiej w Tomaszowie Mazowieckim z dowódcą podporucznikiem Jackiem Majewskim.

Po uroczystościach, które odbyły się na cmentarzu, uczestnicy przeszli do kościoła pw. Jadwigi Królowej Polski, gdzie ksiądz Jan Cholewa, proboszcz parafii, odprawił mszę świętą w intencji ofiar II wojny światowej.