Na wyprawki szkolne ZUS w Łódzkiem wypłacił prawie 76 mln zł

104

Zakład Ubezpieczeń Społecznych  w województwie łódzkim wypłacił niemal 76 mln zł w ramach „Dobrego Startu”. Objął  świadczeniem „300 plus” –  255 tys. dzieci. Wnioski o tzw. wyprawkę szkolną można składać do 30 listopada tego roku.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.


Do ZUS ( w całym kraju) wpłynęło już  ponad 3 mln wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące 4,3 mln  dzieci. Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działa bez zakłóceń. Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek– mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


ZUS w województwie łódzkim przyznał świadczenie na ok. 255 tys. dzieci. Wypłacono prawie 253 tys. świadczeń na kwotę ok. 75,9 mln zł.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu) – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego. – Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie. Może to być wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy też decyzja odmawiająca przyznania świadczenia – dodaje rzeczniczka.

Świadczenie z programu „Dobry Start” jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów. Infolinia będzie działać tylko do końca października.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego