Podsumowanie ,,Akcji Znicz” i niechlubny rekord

452

Autor: KPP

Tegoroczne działania policjantów w ramach ,,Akcji Znicz” mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w okresie Wszystkich Świętych rozpoczęły się 29 października 2021 roku i prowadzone były przez pięć kolejnych dni tj. do godzin nocnych 2 listopada 2021 roku. W działaniach prowadzonych w głównej mierze przez policjantów ruchu drogowego udział wzięli również f-sze prewencji. Mundurowi wspólnie czuwali nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nie tylko w okolicach nekropolii ale także na drogach dojazdowych. Jednym z głównych celów działań, była troska o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie działań policjanci z wydziału ruchu drogowego na głównych ciągach komunikacyjnych kontrolowali także prędkość kierujących, wykorzystując do swojej pracy najnowsze mierniki prędkości.

W ciągu pięciu dni działań 29 października – 2 listopada 2021 roku na terenie powiatu tomaszowskiego policjanci odnotowali 2 wypadki drogowe, w których rannych zostało 9 osób. Nie odnotowano natomiast ofiar śmiertelnych. Łącznie odnotowano 28 zdarzeń drogowych.

 ,,Niechlubny rekordzista”   

W ramach prowadzonych działań w ,,akcji znicz” policjanci z tomaszowskiej drogówki kontrolowali również prędkość pojazdów poruszających się głównymi ciągami komunikacyjnymi. Niestety do niektórych kierowców apele policji nie dotarły i mundurowi zmuszeni byli zatrzymać im dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.  W wymienionym okresie odnotowano 7 takich przypadków. Niechlubny rekord przypadł 26-letniemu mieszkańcowi gminy Ujazd, który 29 października 2021 roku o godzinie 20;00 jadąc osobowym BMW drogą wojewódzką DW 713 w miejscowości Buków, w miejscu z ograniczeniem prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością 161 km/h. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 111 km/h tj. podwójne zdublowanie dozwolonej na tym odcinku drogi, świadczy o kompletnym braku wyobraźni młodego kierowcy. Policjanci natychmiast zatrzymali mu prawo jazdy i nałożyli kilkuset złotowy mandat oraz 10 pkt. karnych przewidzianych taryfikatorem.      

W trakcie działań policjanci sprawdzali również przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Kontrolowali, czy wszyscy stosowali się do zasad bezpieczeństwa ograniczających rozprzestrzenianie się choroby COVID-19.