Orszak Trzech Króli po raz dziesiąty

356

Autor: Starostwo Powiatowe

W czwartek, 6 stycznia 2022 roku, po raz dziesiąty w miastach w całej Polsce organizowany był Orszak Trzech Króli. Tego dnia kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, w polskiej tradycji nazywane jest świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt. Powstało na początku IV wieku.

W Tomaszowie Mazowieckim z trzech parafii wyruszyły orszaki, by spotkać się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Popiełuszki. Orszaki wyruszyły z parafii: św. Jadwigi, NMP Królowej Polski oraz św. Rodziny. Każdy orszak prowadził jeden z trzech królów, a uczestnicy spotkali się przy żywej szopce w parafii NSJ, by złożyć pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

W parafii Najświętszego Serce Jezusowego orszaki przywitał śpiew scholi Hosanna,działającej przy parafii Podwyższenia św. Krzyża w Moszczenicy. W wykonaniu scholii można było usłyszeć znane i popularne kolędy, jak „Bóg się rodzi”, „Jezus Malusieńki” ale też np. „Merry Christmas everyone”, popularną piosenkę świąteczną z repertuaru Shakina Stevensa. Publiczność entuzjastycznie przyjęła także występ Ludowego Zespołu „Nad Wolbórką” z Wolborskiego Centrum Kultury.

W tym roku organizatorem tego święta był ksiądz Łukasz Biś. Razem z Pauliną Dębiec poprowadził uroczystość.  Podziękował wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu uroczystości. W szczególności podziękował władzom samorządowym Województwa Łódzkiego, Starostwa Powiatowego w  Tomaszowie Mazowieckim. Wśród uczestników imprezy byli między innymi: Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu, Marzanna Popławska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.

„Czcigodny Księże, drodzy zebrani. Wspaniałe święto Trzej Króli, Objawienie Pańskie, święto, które zostało reaktywowane od dziesięciu lat. Wcześniej niestety przez sześćdziesiąt lat było świętem zniesionym. Jeśli chodzi o władzę PRL-u, można było tylko to święto obchodzić w kościele, a nie tak jak dzisiaj, mamy dzień wolny i dlatego możemy w sposób wyjątkowy tą uroczystość świętować. Objawienie Pańskie to jest, proszę Państwa, ten moment kiedy pan Jezus zostaje pokazany światu, zostaje pokazany, jako Syn Boży i to, co robią trzej mędrcy. Ci wielcy świata oddają mu pokłon, pokazują, że oni przyjmują, że to nowo narodzone Dziecię, to rzeczywiście jest Syn Boży, ale są też dla nas wzorem, żebyśmy tak dzisiaj postępowali w obecnych czasach, czyli żebyśmy oddawali pokłon panu Bogu i żeby to wszystko, co pan Jezus głosi, to wszystko, co jest związane z nauką Kościoła Katolickiego, było dla nas czymś wyjątkowym, nadrzędnym. Mędrcy, królowie, oddają pokłon dziecięciu, czyli uwierzyli, że jest to Syn Boży. Są przekonani i my powinniśmy postępować w sposób podobny, czyli to, co głosi Kościół Katolicki. To, co głosi przede wszystkim Pan Bóg, powinno być dla nas tym elementem, który wyznacza nasze działania w tym życiu, tutaj, na tym świecie. Korzystając z okazji, wraz z panią Przewodniczącą, jak i również obecnymi członkami Zarządu Powiatu, chcemy Państwu złożyć na ten nowy rok najserdeczniejsze życzenia. Przede wszystkim dużo zdrowia, dużo radości, błogosławieństwa Bożego na cały ten rok i takiej nieustającej opieki Świętej Rodziny. Szczęść Boże.” – powiedział do uczestników uroczystości Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Po występie scholi Hosanna wystawione zostały jasełka. W rolę świętej Rodziny wcielili się Anna i Dawid Janeccy, trzech króli odegrali: Rafał Szydłowski z parafii św. Rodziny przy ulicy Niskiej, Krzysztof Misiak z parafii św. Jadwigi Królowej Polski i Mamuye W. Silassie z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Czwartego króla odegrał Piotr Czapnik.  Pasterzy zagrali Andrzej Fąk i Wiktor Stępowski, a anioły to Anna Wiśniewska i Ola Goździk. Pokusy – Paulina Dula i Marta Gogól.

Ksiądz Łukasz Biś podziękował aktorom i dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury, Kamili Dubilas, która przygotowała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie, a na początku zaśpiewała piosenkę pt. „Noel”.

Uroczystość uświetnił koncert kolęd w wykonaniu grupy „Lovers Gypsy Jazz”. W ramach wydarzenia odbył się po raz pierwszy w historii tomaszowskiego orszaku świąteczny jarmark, pełen kramów m.in. z naturalnymi mydłami, lawendą, miodami, oscypkami, kawą i herbatą, a także zabawkami. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie, od tych najmłodszych po osoby starsze. Wszyscy czekają na przyszłoroczną, 11 już edycję Orszaku Trzech Króli.