Poloneza czas zacząć. Studniówka I LO rozpoczęła sezon na bale maturalne

217

Autor: Starostwo Powiatowe

W sobotę, 8 stycznia 2022 roku, w Arboretum w Studziankach odbyła się studniówka tegorocznych maturzystów, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Studniówkę, jak i w poprzednich latach, rozpoczęła Ewa Męcina – dyrektor I LO, wypowiadając słowa „Poloneza czas zacząć”. Pierwszego poloneza – muzyka Wojciecha Kilara skomponowanego do filmu pt. „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, zatańczyli nauczyciele. Otwierała go w pierwszej parze Ewa Męcina, a w drugiej Beata Stańczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego i Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego.

Po pierwszym tańcu powitani zostali zaproszeni goście, wśród których był Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

 „Pani Dyrektor, szanowne grono pedagogiczne, drodzy rodzice i Wy, kochani maturzyści. Bardzo dziękuję, że zaprosiliście mnie na to szczególne wydarzenie, jakie tu dzisiaj jest moim udziałem. To wydarzenie to bal studniówkowy. To jest coś niezwykłego, coś niepowtarzalnego w życiu każdego młodego człowieka. Bardzo się cieszę, że ta studniówka została rozpoczęta polonezem, polskim tańcem narodowym, tańcem, który jest pełen godności, dumy narodowej z tego, że jesteśmy Polakami. Ten polonez jest jednym z elementów naszej kultury polskiej, tożsamości narodowej. Bardzo serdecznie dziękuję, że kultywujecie to, co jest nasze, polskie, to, co jest tutaj nasze od pokoleń, również od czasów zaborów. Proszę Państwa, to dzisiejsze wydarzenie jest takim szczególnym momentem, w którym chcę podziękować w sposób szczególny, przede wszystkim zarówno dyrekcji szkoły, jak i również nauczycielom,  za to wszystko, co czynicie dla naszych uczniów, dla maturzystów, za to, że przez te kilka lat kształtowaliście ich postawy, umiejętności, ale przede wszystkim przekazywaliście wiedzę. Tą wiedzę, która, jak wierzę, pozwoli zdać egzamin dojrzałości i dostać się na wymarzone studia, na wymarzone kierunki tych studiów. Bardzo serdecznie dziękuję całemu gronu pedagogicznemu.

Chciałbym również złożyć takie serdeczne podziękowania w sposób szczególny rodzicom naszych maturzystów. To wy, drodzy Państwo, na co dzień wychowujecie, można powiedzieć, macie pod swoją opieką, młode pokolenie Polaków. To wszystko, co robicie, sprawia, że dzisiaj patrzycie na swoje dzieci, z nieukrywaną dumą, bo tak trzeba patrzeć. Wyglądają pięknie, zachowują się naprawdę godnie, a na co dzień te postawy znamionują, że kiedyś będą wielkimi Polakami, takimi, których nie będziemy się wstydzić na arenie Europy czy całego świata. To jest bardzo ważne, żebyśmy wspólnie działali na rzecz odpowiedniego wychowania młodego pokolenia. I teraz wy, drodzy maturzyści, w tym szczególnym momencie życzę Wam, żebyście zdali celująco egzamin dojrzałości w 100 procentach i żebyście mogli spełnić swoje marzenia, swoje plany, które macie na swoje życie dorosłe. Jestem przekonany, zresztą patrząc na wyniki zdawalności matury na przestrzeni wielu lat, to w I Liceum ta zdawalność zawsze jest na poziomie 99%. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to 100%. Moi drodzy, życzę wszystkim udanej, bezpiecznej zabawy. Niech ta studniówka będzie takim wyjątkowym wydarzeniem, które zapamiętacie do końca swojego życia. Tak, bo to jest coś wyjątkowego, coś, co rzeczywiście powoduje, że z sentymentem po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu latach, wracamy właśnie do tej chwili radości, do tej chwili zabawy, ale również i do tego, że przebywaliśmy w gronie swoich najlepszych przyjaciół.  Życzę Wam wszystkiego najlepszego. Szczęść Boże.” – podziękował nauczycielom, rodzicom, a uczniom życzył dobrej zabawy Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.