Za nami zimowe warsztaty w MBP

324

Autor: Urząd Miasta

W Miejskiej Bibliotece Publicznej zakończyły się warsztaty zimowe, które pod hasłem „Biblioteczne inspiracje na zimowe atrakcje” trwały od 14 do 18 lutego. W ich trakcie Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP przygotował propozycję zajęć feryjnych dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Każdy dzień miał inną myśl przewodnią. W poniedziałek: „Z miłości do książek”. Pierwszego dzieci wzięły udział w grach i zabawach zapoznawczych, takich jak zabawy ruchowe, czy kalambury. W nawiązaniu do Walentynek wykonały pracę plastyczną – drzewko szczęścia oraz brały udział w tematycznych quizach. Pierwszy dzień zakończył seans filmowy.

Drugi dzień zajęć zatytułowany był: „Zimowa biblioterapia-śladami zwierząt”. Uczestnicy zimowych warsztatów w bibliotece wcielili się m.in. w rolę tropicieli i detektywów, szukając śladów zwierząt w Parku Bulwary. Dzieci zapoznały się także z książkowymi lekturami. Ostatnim punktem spotkania w bibliotece były zajęcia plastyczne: zimowy pejzaż.

„Hu, hu ha, nasza zima nie jest zła” – to hasło trzeciego dnia warsztatów w bibliotece. Dzieci brały udział w zimowych eksperymentach, wykonały śnieżynki z papieru, poznały historię teatrzyku kamishibai i stworzyły swoje własne karty z ilustracjami do baśni „Królowa Śniegu”. Przez całe spotkanie w tle słychać było starodawną japońską muzykę ludową.

Czwarty dzień warsztatów to sportowe harce. Najmłodsi bawili się przy grach na xboxie. W tym dniu naszym gościem była funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, pełniąca funkcję profilaktyka powiatowego zespołu do spraw nieletnich i patologii, która przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznych ferii, cyberzagrożeń oraz zawodu policjanta.

W ostatnim dniu warsztatów zatytułowanym: „Pierwsza pomoc ratuje życie!” dzieci gościły ratowników z Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Cordis” z Hufca ZHP Tomaszów Mazowiecki. Na zakończenie zimowych warsztatów w bibliotece uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.

W czasie pierwszego tygodnia ferii, każdego dnia, Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadził w ramach „Zimy w mieście” lekcje biblioteczne dla grup zorganizowanych spędzających ferie zimowe w szkołach i instytucjach. Zajęcia odbywały się w Bibliotece Głównej przy ul. Mościckiego 6 oraz w placówkach szkolnych na terenie naszego miasta. W godzinach popołudniowych Pokój Bajek Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP odwiedzały dzieci, aby spędzić czas na głośnym czytaniu, projekcjach filmowych, grach planszowych oraz xBox.