Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to świetny sposób na dalszą realizację zawodową – pomimo emerytury – i polepszenie swoich finansów oraz zdobycie nowych doświadczeń. Dlatego też osoba znająca język niemiecki i chcąca znaleźć sobie dodatkowe zajęcie na emeryturze może rozważyć intratną propozycję wyjazdu zarobkowego za granicę.
Czym zajmuje się opiekunka osób starszych w Niemczech?
Na opiekunce osób starszych w Niemczech spoczywa szereg codziennych zadań i czynności, które musi wykonać. Zalicza się do nich:
- czynności higieniczne, związane z utrzymaniem czystości ciała;
- proste zabiegi kosmetyczne – takie jak obcinanie paznokci, czesanie włosów czy golenie twarzy;
- profilaktyka przeciwodleżynowa – pomoc we wstawaniu, przekręceniu się na drugi bok, ale też oklepywanie po plecach czy masaż (na przykład przy użyciu gąbki);
- pomiary ciśnienia;
- utrzymywanie higieny wokół podopiecznego – związane z zadbaniem o pranie odzieży, czystość przedmiotów codziennego użytku i ogólny porządek w domu;
- robienie zakupów spożywczych;
- czuwanie nad przyjmowaniem leków przepisanych przez lekarza;
- asystowanie podczas wizyt podopiecznego u lekarza.
Więcej informacji o kompetencjach i wymaganiach od opiekunek seniorów w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/.
Praca w Niemczech a emerytura – jakie predyspozycje należy posiadać?
Profesja opiekunki osób starszych w Niemczech wymaga posiadania konkretnych predyspozycji osobowościowych. Wśród pożądanych, wręcz niezbędnych cech, znajdują się: cierpliwość, przyjazność, życzliwość, chęć niesienia pomocy, brak wstrętu i obrzydzenia do chorób wieku starczego i związanych z tym niedogodności. Mając pod opieką osobę w podeszłym wieku, często mieszkającą samotnie pracowniczka bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Musi przede wszystkim czuwać nad jego dobrostanem i – w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia – zawiadomić rodzinę seniora oraz odpowiednie służby. Ponadto nie może samodzielnie dokonywać jakichkolwiek czynności, które naruszałyby powłoki skórne podopiecznego. Opiekunka osób starszych nie jest zazwyczaj kwalifikowaną pielęgniarką, toteż iniekcje podskórne nie wchodzą w zakres jej dopuszczalnych działań (uwaga, w tym także pomiary cukru we krwi). Komunikatywność jest również cechą szalenie pożądaną. Dlatego też warto znać przynajmniej w stopniu podstawowym język niemiecki, po to, by móc w jak najlepszym zakresie odpowiadać na potrzeby podopiecznego, a także wejść z nim w zwykłą ludzką interakcję.
Emerytura w Polsce a praca w Niemczech
Wiele kobiet, które osiągnęły już wiek emerytalny, wciąż czuje się bardzo dobrze i chce pozostać aktywnymi zawodowo jak najdłużej – niekoniecznie w dotychczasowym miejscu pracy. Duże zapotrzebowanie na usługi świadczone przez opiekunki osób starszych, zgłaszane w kraju naszych zachodnich sąsiadów, skłania wiele silnych i zdrowych Polek w dojrzałym wieku do okresowych wyjazdów w ramach kilkumiesięcznych kontraktów. Tego typu legalne zatrudnienie przynosi niemałe korzyści finansowe, stanowiąc ważny zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Nierozpieszczające Polki kwoty emerytur państwowych zachęcają do dorobienia sobie na wolnym europejskim rynku pracy.
Jakie są jeszcze powody, dla których Polki podejmują się tej pracy?
Nie tylko względy finansowe, ale również możliwość poznania nowej kultury i języka, szansa pomieszkania w innym domu i poczucia się częścią nowej familii, chęć przygody i zerwania z codzienną rutyną – powodów, dla których wiele Polek w kwiecie wieku decyduje się na pracę opiekunki seniora za granicą jest wiele. Każdy przypadek jest inny, a podopieczni spotykani na zawodowej drodze – mniej lub bardziej wymagający opieki. Praca wyjazdowa, realizowana intensywnie przez ściśle określony czas, a następnie większy okres odpoczynku w Polsce, również jest elementem przyciągającym wiele kobiet. Większa elastyczność w skali roku, związana z podejmowaniem sezonowych działań zawodowych, pozwala być wciąż aktywną na polu życia rodzinnego, ale również towarzyskiego. Wiele pań pracujących jako opiekunki osób starszych po powrocie i po zastrzyku gotówki wybiera się na wymarzone zagraniczne wakacje, wyjazd sanatoryjny i realizację bieżących celów, na które wcześniej nie miały funduszy.
Podsumowując, wyjazd zarobkowy do Niemiec w charakterze opiekunki seniorów stwarza wiele okazji – nie tylko do podreperowania domowego budżetu, ale także do poznania nowej kultury, zwyczajów zachodnich sąsiadów, nowych kontaktów i spojrzenia na świat z nieco innej perspektywy.