„Helios bez barier” – kurs na zrozumienie i komfort

44

Kina Helios od lat gwarantują widzom niepowtarzalne doświadczenia filmowe w najwyższej światowej jakości i wyznaczają nowe standardy odbioru filmów w kinie. Z myślą o różnych grupach kinomanów powstały unikalne projekty cykliczne – między innymi dla dzieci, kobiet, miłośników polskiej kinematografii czy fanów ambitnych propozycji festiwalowych. Teraz portfolio sieci wzbogaci nowy cykl: „Helios bez barier” skierowany do grup społecznych szczególnie narażonych na wykluczenie i mających ograniczony dostęp do rozrywki kinowej.  

Projekt uwzględnia potrzeby osób z nadwrażliwością sensoryczną, w tym osób w spektrum autyzmu. Dla tej grupy wizyta w kinie jest ogromnym wyzwaniem, stąd z myślą o nich powstał cykl Seansów Przyjaznych Sensorycznie. Podczas nich zarówno w kinie, jak i w sali kinowej, zostaną stworzone odpowiednie warunki, które mają na celu możliwe ograniczenie bodźców sensorycznych, będzie to m.in.: delikatne oświetlenie, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, zapewnienie swobody w wyrażaniu emocji podczas seansu oraz możliwość spożywania własnych posiłków i napojów. Cykl zaplanowany jest raz w miesiącu we wszystkich kinach Helios. Partnerem merytorycznym Seansów Przyjaznych Sensorycznie jest Fundacja Kultury bez Barier.

Wiodącym elementem projektu „Helios bez barier” będą także cykliczne seanse rodzimych filmóww wersji z polskimi napisami dla osób z zaburzeniami narządu słuchu. Celem pokazów jest umożliwienie widzom niesłyszącym, bądź niedosłyszącym, obcowanie z polskimi nowościami repertuarowymi bez niedogodności. Kolejną inicjatywą sieci w ramach nowego cyklu są projekcje polskich filmów w wersji z angielskimi napisami. Koncept daje możliwość dostępu do rodzimej kinematografii licznej grupie cudzoziemców mieszkających w Polsce, dla których barierą jest język. Projekt pozwoli na wspólne przeżywanie filmowych emocji osobom władającym różnymi językami (polskim i angielskim) podczas jednego seansu.

Sieć kin Helios zaprasza wszystkich zainteresowanych na najnowsze cykliczne seanse. Szczegóły, aktualny repertuar oraz bilety na pokazy z cyklu „Helios bez barier” dostępne są na stronie www.helios.pl/bezbarier.