Cyklinowanie podłogi jest w ogóle opłacalne?

393


Cyklinowanie zarówno podłóg, jak i schodów, może drewnianym posadzką przywrócić ich świetny wygląd. Drewno oczywiście jest ponadczasowym surowcem, na który decydujemy się chętnie, ale musimy wiedzieć, że z czasem, kiedy dochodzi do wieloletniej eksploatacji, po prostu ona niszczeje.

Cyklinowanie zarówno podłóg, jak i schodów, może drewnianym posadzką przywrócić ich świetny wygląd. Drewno oczywiście jest ponadczasowym surowcem, na który decydujemy się chętnie, ale musimy wiedzieć, że z czasem, kiedy dochodzi do wieloletniej eksploatacji, po prostu ona niszczeje. Warstwa zabezpieczająca drewnianą posadzkę ulega zmatowieniu, przetarciu, łuszczeniu się i tak dalej. Z czasem więc pojawiają się pewne uszkodzenia, obserwujemy nierówności, zauważalna powstają pewne wgniecenia czy nawet plamy. Wtedy stoimy przed dylematem. Zastanawiamy się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wymiana podłogi na nową, czy warto zdecydować się na jej renowację. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, czy cyklinowanie podłogi była w ogóle opłacalne.

Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie podłogi to tak naprawdę jedyne zabieg renowacyjny, który może przywrócić świetny wygląd naszym drewnianym posadzkom oraz drewnianym schodzą. Przy użyciu cykliniarki doprowadzamy do ze szlifowania wierzchniej warstwy zabezpieczającej oraz niwelujemy nierówności powstałe w drewnie. Oczywiście, by zabieg ten został przeprowadzony poprawnie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy uda się odnowić naszą drewnianą posadzkę i jeszcze przez długie lata cieszyć się wspaniałym wyglądem. Naturalnie pomogą nam oni również wybrać odpowiednią warstwę zabezpieczająca drewno, w pełni dostosowaną do rodzaju naszej podłogi. Warto wiedzieć również o tym, że w trakcie cyklinowania możemy również uzupełnić ubytki w postaci szpar lub wymienić klepki parkietu, czy nawet całe deski. 

Co warto jeszcze wiedzieć na temat cyklinowania?

Cyklinowanie podłogi wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Niekiedy musimy liczyć się z koniecznością opuszczenia naszego mieszkania na kilka dni. Ponadto cała podłoga powinna zostać opróżniona z mebli i różnego rodzaju sprzętów. Oczywiście pomijamy tutaj zabudowę starą, gdyż zdemontowanie jej nie miałoby sensu. Ponadto konieczne będzie zdemontowanie listew przypodłogowych, usunięcie firanek, elementów dekoracyjnych, szafek wiszących i tak dalej. O ile samo cyklinowanie może przebiegać szybko, o tyle musimy pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć naszą posadzkę, nadając jej tym samym trwałość oraz estetyczny wygląd. Ponadto samo cyklinowanie podłogi wykonuje się w kilku cyklach. jeżeli zdecydujemy się na ten zabieg renowacyjny, będziemy mieli pewność, że nasza drewniana podłoga będzie doskonale prezentowała się przez kilkanaście lat lub nawet dłużej. Mocno uszkodzony parkiet czy drewniane deski również możemy poddać takiemu zabiegowi. Jeżeli jednak doszło do zalania drewnianej posadzki, klepki napęczniały lub po prostu, gdy podłoga jest bardzo nierówna, niestety, ale renowacyjny zabieg w postaci cyklinowania nie będzie mógł się tutaj odbyć. Ponadto, jeżeli cyklinowanie już było prowadzone kilka razy, deski lub klepki mogą okazać się zbyt cienkie i w takiej sytuacji również renowacja podłogi nie będzie możliwa.

Cyklinować czy zdecydować się na nową podłogę?

Drewniane podłogi są dość sporym wydatkiem, ale musimy wiedzieć, że jest to inwestycja na długie lata. Drewno to materiał ponadczasowy, który doskonale sprawdza się w każdej aranżacji, o czym powinniśmy pamiętać. Ponadto przez długie lata zachowuje ono również swoje walory estetyczne, jest niezwykle przytulne i eleganckie. Oprócz tego sporą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy zdecydować się na cyklinowanie podłogi. Wiele osób uważa, że lepszym rozwiązaniem jest ułożenie paneli na zniszczonej drewnianej podłodze, niż cyklinowanie podłogi. Jednak nie jest to prawda, gdyż taki zabieg renowacyjny z użyciem cykliniarki jest naprawdę opłacalny. Oczywiście należy liczyć się z określonymi kosztami i w przypadku swoich uszkodzeń nakłady finansowe mogą być tutaj większe ze względu na powtarzalność z samego zabiegu. Jednak z całą pewnością warto rozważyć odnowienie drewnianej posadzki niż decydować się na rozwiązania zamienne, które nigdy nie będą się tak doskonale prezentowały, jak drewno. Cyklinowanie podłogi sprawi, że nasza posadzka zyska świetny wygląd, będzie prezentowała się niezwykle estetycznie, a poza tym odnowione drewno wyróżnia trwałość i estetyka.

Podsumowanie

W naszej opinii cyklinowanie podłogi to zabieg opłacalny i wart uwagi. Dzięki niemu możemy drewnianej posadzce przywrócić dawny blask i cieszyć się jej pięknem przez długie lata. Naturalnie wszelkie prace renowacyjne są możliwe do przeprowadzenia samodzielnego, ale warto pamiętać o tym, że skorzystanie z pomocy fachowców pozwoli na uniknięcie różnego rodzaju błędów, nieprzemyślanych decyzji, które finalnie mogłyby prowadzić do pogorszenia się stanu naszej podłogi.