Jakie sztaplarki do palet?

405

Sztaplarki umożliwiają bezpieczną obsługę bardzo ciężkich ładunków, w tym różnego rodzaju palet – transport oraz składowanie. W przypadku zachowania ściśle zdefiniowanych warunków brzegowych dotyczących regularnego kształtu oraz podwyższonej odporności na ściskanie, palety z towarem mogą być sztaplowane, czyli układane w stosy – jedna na drugiej. Tego typu zabieg pozwala zaoszczędzić znaczną ilość miejsca w obiekcie magazynowym.

Sztaplarka w procesie układania w stosy

Słowo sztapel wywodzi z się z języka niemieckiego i pierwotnie odnosiło się do charakterystycznego sposobu przechowywania elementów drewnianych – piętrowania. Co za tym idzie, sztaplarki możemy spotkać w tartakach, wszelkiego typu portach, zakładach produkcyjnych czy też dużych centrach logistycznych.

Palety są powszechnie wykorzystywaną jednostką ładunkową, które swą popularność zawdzięczają standaryzacji służącej optymalizacji kosztów transportu i składowania. Sztaplowanie to pierwotna forma przechowywania palet, która współcześnie jest wypierana przez profesjonalne systemy regałowe. Trudno sobie wyobrazić by w nowoczesnym magazynie wysokiego składowania towar by sztaplowany. Jednak wiele firm nadal układa towary w sztosy. Przykładowo, przepływ palet z produkcji może odbywać się bezpośrednio na samochody ciężarowe. W takiej sytuacji, palety są sztaplowane w strefie buforowej, gdzie czekają na wyjście z magazynu.

Sztaplarki wysokiego składowania

Słownik logistyczny, podobnie jak w każdej branży, rządzi się swoimi prawami. Pojęcie sztaplarki często jest odnoszone do maszyn, które wykorzystuje się do obsługi regałów magazynowych. Doskonałym przykładem są tutaj sztaplarki wysokiego składowania.

Jakie cechy powinna posiadać sztaplarka wysokiego składowania? Przede wszystkim powinna być to ergonomiczna przestrzeń robocza. Należy pamiętaj, że operator pracujący w nowoczesnym centrum dystrybucyjnym spędza w maszynie niemal całą zmianę. Przez ten czas operuje bardzo ciężkimi ładunkami na znacznej wysokości. Realizowane zadania są obarczone ryzykiem uszkodzenia ładunku, ale też w przypadku zbyt dużego zmęczenia, mogą zagrażać zdrowiu i życiu personelu.

Z jednej strony mamy ergonomię, która przekłada się bezpośrednio na produktywność operatora sztaplarki. Z drugiej, wysokie normy dotyczące wydajnej pracy magazynu. Sztaplarka wysokiego składowania musi posiadać cechy konstrukcyjne, które gwarantują sprawną obsługę palet. Kluczowym parametrem są spadki udźwigu na wysokości – im niższe, tym lepiej. Co to oznacza? Dane maszyna posiada pewne parametry znamionowe – m.in. maksymalny udźwig. Parametr znamionowy nie odpowiada parametrom pracy na wysokości. Najprościej rzecz ujmując, im podnosimy wyżej, tym podnosimy mniej. Dobra sztaplarka to takie urządzenie, gdzie dysproporcja pomiędzy parametrem znamionowym, a spadającymi wraz w wysokością parametrami będzie jak najniższa.

Sztaplarka prowadzona – uniwersalne narzędzie do palet

Szukając uniwersalnego narzędzia do obsług palet warto zastanowić się nad inwestycją w elektryczną sztaplarkę prowadzoną, typu stacker. Na samym wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że praca stackerem jest możliwa wyłącznie na odpowiednio przygotowanym podłożu – równym i utwardzonym. 

Sztaplarka prowadzona wygląda jak paleciak elektryczny z masztem i posiada dokładnie takie cechy, które wynikają z jej konstrukcji – umożliwia bezpieczny transport i sztaplowanie palet. W przypadku ograniczonego przepływu ładunków jest to doskonałe narzędzie pracy, które dodatkowo wyróżnia się atrakcyjną ceną zakupu, a także niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Sprawdź stronę WDX, gdzie znajdziesz więcej informacji oraz różne rodzaje sztaplarek:  https://wdx.pl/2019/12/23/sztaplarka-informacje-oraz-oferta/.