Jaki komputer dla osoby starszej będzie lepszym rozwiązaniem?

139

Z całą pewnością komputer dla seniora powinien spełniać pewne wymagania, o których nie należy zapominać. Mimo tego, że osoby starsze nie stronią od poznawania nowych technologii i coraz więcej osób z danej grupy wiekowej decyduje się na zakup komputera, tabletu czy smartfona, ciągle musimy pamiętać o tym, by wybierać rozwiązania, które będą intuicyjne w obsłudze i nie sprawią trudu w trakcie codziennego ich użytkowania.

Z całą pewnością komputer dla seniora powinien spełniać pewne wymagania, o których nie należy zapominać. Mimo tego, że osoby starsze nie stronią od poznawania nowych technologii i coraz więcej osób z danej grupy wiekowej decyduje się na zakup komputera, tabletu czy smartfona, ciągle musimy pamiętać o tym, by wybierać rozwiązania, które będą intuicyjne w obsłudze i nie sprawią trudu w trakcie codziennego ich użytkowania. Dlatego w dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, jaki komputer będzie dobrym rozwiązaniem dla seniora.

Laptop czy komputer stacjonarny?

Niewątpliwie ostateczną decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinniśmy dobrze przemyśleć. Zarówno laptop, jak i komputer stacjonarny dla osoby starszej mogą okazać się dobrym wyborem. Jednak to, jakie rozwiązanie okaże się lepsze, jest zależna od wielu różnorodnych czynników i jednocześnie oczekiwań przyszłego użytkownika. Musimy pamiętać o tym, że laptop przede wszystkim wyróżnia się swoją mobilnością, dodatkowo jest lekki, a ponadto możemy liczyć na to, że w jednym urządzeniu mamy zawarte wszystkie podzespoły i niezbędne elementy, które okażą się przydatne do korzystania z tego sprzętu. Z kolei komputer stacjonarny się wygodniejsze w użytkowaniu ze względu na to, że jest większy, ma również bardziej czytelny ekran, wygodną klawiaturę, a korzystanie z niego w odpowiedniej odległości wydaje się być bardziej komfortowe. Jednak zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie posiada sporo zalet, a także wad.

Zalety i wady laptopa dla seniorów

Jeżeli mielibyśmy wymienić podstawowe zalety laptopa, z pewnością trzeba wspomnieć o tym, że jest on łatwy w obsłudze, bez problemu funkcjonuje na baterii, jest niezwykle lekki, dzięki czemu można go przenieść w dowolne miejsce, także ma wygodną klawiaturę. Dobór odpowiedniej bezprzewodowej myszki dostosowanej do seniorów również nie będzie stanowił problemu. Dodatkowo nie musimy inwestować w tutaj w niezbędne akcesoria takie jak głośniki czy monitor. Seniorzy bez problemu poradzą sobie z jego obsługą i pierwszym uruchomieniem, jeżeli kiedykolwiek już korzystali z tego rozwiązania. Wadą z pewnością będzie niewielki ekran, przez co może okazać się nieczytelny, a także użytkowanie laptopa bez podstawki może okazać się dość kłopotliwe, gdyż szybciej zmęczymy oczy oraz odcinek szyjny kręgosłupa.

Jakie są zalety i wady komputera stacjonarnego dla osoby starszej?

Tak naprawdę, niemal za taką samą cenę, którą musielibyśmy zapłacić za przeciętnego laptopa, bardzo często uda nam się kupić nieco lepszy komputer stacjonarny. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że często w ośrodkach gminnych, biblioteka, czy różnych instytucjach są organizowane kursy obsługi komputera dla osób starszych przy wykorzystaniu właśnie komputerów stacjonarnych. Ten aspekt może znacznie ułatwić późniejsze korzystanie ze sprzętu, które już znają seniorzy. Dodatkowo w przypadku komputera stacjonarnego możliwe jest zakupienie bardzo czytelnego monitora o optymalnej rozdzielczości, kontraście i parametrach poprawiający widoczność wyświetlanych treści. Świetnym rozwiązaniem jest także zakup ergonomicznej klawiatury i myszki, a także praca przy komputerze stacjonarnym przy biurku jest o wiele bardziej wygodna. Wadą może być jedynie fakt związany z opanowaniem obsługi tego urządzenia. Podłączenie różnego rodzaju kabli bywa dość kłopotliwe, a sam komputer dodatkowo nie jest mobilny.

Koniecznie jednak należy wspomnieć o tym, że komputer stacjonarny posiada podstawową zaletę związaną z możliwością rozbudowy, a także jego udoskonalenia. Kiedy nie będzie on spełniał podstawowych wymogów osoby starszej lub okaże się niezbyt wystarczający, możemy wybrać dowolny serwis komputerowy, gdzie fachowcy pomogą nam dobrać odpowiednie podzespoły, które okażą się kluczowe dla lepszego funkcjonowania interesującego nas rozwiązania. Oczywiście powinniśmy zawsze kierować się tym, by wybierać sprawdzony i doświadczony serwis.

Podsumowanie

Wybór konkretnego rozwiązania zawsze pozostaje kwestią indywidualną. Niewątpliwie zdecydowana większość osób starszych potrafi samodzielnie podjąć decyzję lub przynajmniej określi preferencje, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania i udzielanej pomocy w trakcie zakupów.