Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

86

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka wielu osób i sprawia, że ich komfort życia spada znacząco. Na szczęście, obecnie znanych jest wiele metod, dzięki którym można poradzić sobie z tą przypadłością.

Czym jest nietrzymanie moczu i kogo dotyka?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość polegająca na niekontrolowanej mikcji o mniejszym lub większym nasileniu. W niektórych przypadkach dochodzi do kropelkowego popuszczania uryny, a w przypadku nasilonych problemów – ilość moczu jest zdecydowanie większa.

Można dopatrywać się co najmniej kilku przyczyn takiego stanu rzeczy. Na nietrzymanie moczu w szczególności narażone są kobiety w okresie ciąży oraz po niej, a także osoby starsze, u których – z uwagi na zmiany hormonalne – dochodzi do pogorszenia funkcji układu moczowego. Nie są to jednak jedyne podłoża nietrzymania moczu, a choroba może dotknąć każdego bez względu na płeć i wiek.

Problemy z nietrzymaniem moczu – jak radzić sobie z tą przypadłością?

Nietrzymanie moczu trzeba leczyć bez zwłoki: im szybciej specjalista zaleci odpowiednie działania, tym szybciej uda nam się uporać z tą przykrą przypadłością. Dlatego też już po dostrzeżeniu pierwszych objawów mogących świadczyć o wystąpieniu nietrzymania moczu, warto jest wybrać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Jednak nim uda się uporać z nietrzymaniem moczu, warto poprawić swój komfort życia, a także zmniejszyć ryzyko występowania zapaleń układu moczowego. W tym celu dobrze jest zainwestować we wkładki, dzięki którym przykry zapach moczu nie będzie już problemem, a uryna wydostająca się z układu moczowego podczas niekontrolowanej mikcji nie będzie osiadać na bieliźnie, powodując dyskomfort. Warto jednak zainwestować w dobrej jakości środki higieniczne, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Tego rodzaju produkty, a także więcej przydatnych informacji w zakresie nietrzymania moczu, jego rodzajów oraz sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością można znaleźć na stronie https://www.poznajelly.pl/.

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć i nie inaczej jest w przypadku nietrzymania moczu. Dlatego też warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam uniknąć takich kłopotów:

  • unikanie siedzenia na zimnych powierzchniach oraz nadmiernego wychłodzenia,
  • ograniczenie używek (alkoholu, kawy, papierosów),
  • oddawanie moczu tuż po odczuciu parcia na pęcherz,
  • odpowiednia higiena,
  • ćwiczenia mięśni Kegla,
  • prawidłowa dieta z dużą ilością błonnika,
  • zachowanie prawidłowej masy ciała.

Nietrzymanie moczu wciąż jest przez wiele osób uznawane za dolegliwość na tyle wstydliwą, że unikają wizyty u lekarza do momentu, kiedy schorzenie to jest już bardzo nasilone. Tymczasem obecnie medycyna oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają szybko pozbyć się przykrych problemów, a także załagodzić objawy w momencie gdy schorzenie jest już zaostrzone. Dlatego też nie warto odkładać wizyty u lekarza i wybrać się do specjalisty tuż po dostrzeżeniu pierwszych objawów!