Tomaszowianin odpowie za złamanie sądowego zakazu, jazdę bez uprawnień niesprawnym autem i przekroczenie dozwolonej prędkości.

77

Autor:asp.sztab. Grzegorz Stasiak

Policjanci z tomaszowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 42-letniego mężczyznę, kierującego osobowym volkswagenem, który przekroczył o 17 km/h dozwoloną prędkość. Jak wykazał skrupulatna kontrola policjantów to nie koniec jego przewinień, bowiem za kierownicę pojazdu wsiadł mimo ciążącego na nim sądowego wyroku o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów w ruchu lądowym, kierował bez wymaganych uprawnień a niemieckie auto, którym się poruszał nie posiadało aktualnych badań technicznych dopuszczających do ruchu. Niestety to nie jest odosobniony przypadek, z którymi policjanci drogówki spotykają się w codziennej służbie. Dlatego przypominają, że przestępstwo złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów w myśl art. 244 Kodeksu Karnego, zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Tuż po północy 14 marca 2023 roku, policjanci tomaszowskiej drogówki w rejonie ulicy Białobrzeskiej w Tomaszowie Mazowieckim zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena kierowanego przez 42-letniego tomaszowianina. Przyczyną kontroli było przekroczenie dozwolonej prędkości o 17 km/h . Skrupulatna kontrola prowadzona przez policjantów ruchu drogowego wykazała jednak, że to koniec przewinień nieodpowiedzialnego kierowcy, bowiem za kierownicę pojazdu wsiadł mimo ciążącego na nim sądowego wyroku o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów w ruchu lądowym, kierował bez wymaganych uprawnień a niemieckie auto, którym się poruszał nie posiadało aktualnych badań technicznych dopuszczających je do ruchu po drogach publicznych. Teraz 42-latek musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania, bowiem przestępstwo złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów w myśl art. 244 Kodeksu Karnego, zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowie również za wykroczenie stypizowane w treści artykułu 94 Kodeksu wykroczeń to jest za kierowanie pojazdem mimo braku wymaganych uprawnień za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Policjanci przypominają:

Zgodnie z art. 244 Kodeksu Karnego, kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku po nowelizacji kodeksu karnego, kierowca który złamie sądowy zakaz musi liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do nawet lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.