” Szkoła Przyjaciół Mikołaja Kopernika”

107

Autor: SP Nr 6

W związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w 2023 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w programie „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. Przedsięwzięcie organizował Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W okresie od 1 października 2022 roku do 15 marca 2023 roku uczniowie wykonywali różnorodne zadania mające na celu poszerzenie wiadomości o naszym wielkim astronomie.

W październiku klasa IV b była z wizytą w planetarium w Piotrkowie Trybunalskim, a w grudniu klasa Vb i VIIIa odwiedziły interaktywną wystawę KOSMOPARK. W klasach IV – VII odbyły się zajęcia poświęcone postaci naszego astronoma.

W listopadzie miał miejsce Wieczór z Mikołajem Kopernikiem, podczas którego uczniowie tworzyli Wszechświat w słoikach, kodowali informacje i rozmawiali o astronomii i astrologii, i oczywiście poszerzali swoją wiedzę o Mikołaju Koperniku.

W styczniu uczniowie wysyłali kartki urodzinowe do Kopernika, jedna z nich wykonana przez Jakuba Dudka z kl. VIIIb została wyróżniona. Uczennice klasy VIIIc opracowały grę planszową o Koperniku – MEMORY.

W czasie tych kilku miesięcy uczniowie starszych klas wykonywali różne eksperymenty i modele np. układu słonecznego, atomów, komórek, profile glebowe, wulkany. Były one prezentowane w czasie Festiwalu Nauk Kopernika, który odbył się w lutym.

W lutym również obchodziliśmy urodziny naszego astronoma, były konkursy, wystawy i zajęcia dla uczniów klas I – III przybliżające postać Mikołaja Kopernika i budowę Wszechświata.

Na podsumowanie naszych działań przeprowadziliśmy konkurs wśród uczniów klas ósmych na film o Koperniku. W marcu zaprezentowana została wystawa „Polacy – bohaterowie nauki” Wszyscy uczniowie naszej szkoły przybliżyli sobie postać Mikołaja Kopernika, czekamy teraz na wyniki konkursu.